Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal několik zákonů. Podle jednoho z nich budou moci horníci z hlubinných dolů odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Nová pravidla budou platit od října.

Dřívější odchod do penze by se podle novely měl vztahovat na havíře, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole méně a u uranu o 219 směn méně.

Vláda původně navrhovala, aby horníci mohli čerpat penze o pět let dřív než ostatní pracovníci. Další dva roky k nim přidala sněmovna. Senát s tím souhlasil.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 56 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 53 letech.

Vláda dostala právo zvyšovat důchody nad zákonný rámec

Vláda dále získala pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud bude růst podle pravidel nízký. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit 2,7 procenta ročně.

Schválená mez by příští rok vládě umožnila zvýšit starobní penze v průměru zhruba až o 300 korun měsíčně. Koalice se zatím shoduje na valorizaci o 200 korun. Podle výpočtu ze zákonného rámce by odhadované zvýšení činilo kolem 180 korun.

Kabinet původně navrhoval hranici pro své rozhodování 1,7 procenta, o procentní bod vyšší prosadili ve sněmovně v souladu s dohodou v koalici sociální demokraté.

Pokuty se zvýší až desetinásobně

Pokuty za některé přestupky se zvýší až desetinásobně. Urážka policisty nebo úředníka bude nově přestupkem proti veřejnému pořádku, za který bude hrozit sankce až 10 tisíc korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Desetinásobně na 100 tisíc korun se má zvýšit maximální sankce za zmaření, ztížení nebo ohrožení poskytnutí zdravotní služby. Stejně tak se má zvýšit pokuta za provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti bez příslušného oprávnění.

Až 50 tisíc korun pokuty místo dosavadních 10 tisíc korun by měl nově zaplatit občan, pokud úřadu sdělí nesprávný nebo neúplný údaj, případně mu požadovaný údaj zatajil kvůli získání neoprávněné výhody. Stejná sankce má nově hrozit za způsobení škody na cizím majetku, neoprávněné užívání cizí věci nebo přisvojení si věci nálezem.

Policie bude moci zadržet zbraň přímo v domě

Policie bude moci zadržet legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí, například kvůli zdravotnímu stavu. Vláda normu předložila v reakci na tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe.

Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna pravomoc zúžila jen na příslušníky policejních odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.