Novináři, analytici i podnikatelé bedlivě sledují zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zjistili, jak se bude vyvíjet cena této suroviny. Jenže to je zbytečné, tvrdí Mohammad Hashem Pesaran, britsko-íránský ekonom a odborník na trh s ropou.

Podle něj by se neměli normální lidé vůbec o OPEC zajímat, protože dlouhodobě nemůže ovlivnit ceny ropy, a tudíž ani chod světové ekonomiky.

"O OPEC bychom měli přemýšlet spíše jako o klubu některých vývozců ropy, ne jako o kartelu v ekonomickém smyslu toho slova," říká Pesaran, který nedávno navštívil Prahu a získal čestný doktorát na Vysoké škole ekonomické. Podle ekonomie je kartel sdružením výrobců, které omezuje konkurenci, diktuje ceny, a dosahuje tak maximálních zisků.

Pesaran, který se zabývá trhem s ropou prakticky i v rovině teorie už od 70. let minulého století, připomíná, že pro pochopení činnosti OPEC (ten nyní sdružuje 13 zemí, je v něm například Saúdská Arábie, Kuvajt nebo Venezuela) je nutné se podívat na to, jak vznikl.