Politické napětí ve Venezuele v úterý dál vzrostlo, když levicový prezident Nicolás Maduro a pravicová opozice ovládající parlament přitvrdili tón své rétoriky. Opozice vyzvala nejen obyvatelstvo, ale také armádu k neposlušnosti, zatímco šéf státu hovořil o podvodu ve snaze prohlásit za neplatný opoziční návrh na uspořádání referenda, jež by ho mělo zbavit prezidentského úřadu.

Jeden z vůdců opozice Henrique Capriles prohlásil, že jestliže parlament odmítá dekret, jímž prezident v zemi vyhlašuje výjimečný stav, "jsou Venezuelané povinni tento dekret ignorovat". "Ignorujme veškeré akty, které považujeme za neplatné, protože porušují ústavu," řekl v rozhovoru poskytnutém rozhlasu.

Madurův neúspěšný protikandidát z prezidentských voleb v roce 2013 zároveň znovu vyzval Venezuelany, aby ve středu opět vyšli do ulic a požadovali referendum o odvolání prezidenta.

Capriles také vyzval armádu, aby si vybrala mezi ústavou a prezidentem Madurem. "Obracím se na ozbrojené síly: Hodina pravdy nadešla, je třeba se rozhodnout, zda jste pro ústavu, nebo pro Madura," řekl.

Maduro na druhé straně prohlásil, že referendum není "životaschopné" a nebude se konat. Obvinil přitom opozici z "podvodu". Úřady již také oznámily, že pochody iniciované opozicí nebudou povoleny.

Experti podle agentury AFP poukazují na nebezpečí "exploze" v zemi vzhledem k tomu, že podle sondáže ústavu Venebarometro sedmdesát procent Venezuelanů nesouhlasí s tím, jak prezident stát řídí.

Maduro v pátek vyhlásil v zemi stav ohrožení, který opozice označuje za vyhlášení výjimečného stavu. Prezident pohrozil konfiskací továren, které zastavily výrobu. Jejich majitele obvinil, že chtějí Venezuelu ekonomicky srazit na kolena, a slíbil, že je za to nechá zavřít.

Prosincové parlamentní volby vyhrála poprvé po 17 letech pravicová opozice. Práci zákonodárného sboru, v němž má pravice většinu, ale blokuje Nejvyšší soud, který straní Madurovi a od voleb anuloval řadu zákonů.

Odpůrci prezidenta shromáždili pro referendum asi 1,8 milionu podpisů, přitom jim v první fázi stačilo jen necelých 200 tisíc. Uzná-li celostátní volební komise jejich platnost, bude muset opozice nasbírat za tři dny podpisy 20 procent voličů, tedy téměř čtyři miliony. Až pak bude vyhlášeno referendum o odvolání hlavy státu.