Předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump uvedl, že jeho čisté jmění činí více než deset miliard dolarů (238,9 miliardy korun). Nezávislí analytici přitom dlouhodobě odhadují, že jeho majetek nepřesahuje polovinu této částky, informovala ve středu agentura AFP.

V rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters Trump řekl, že je ochotný v případě svého zvolení jednat se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Realitní magnát, který během kampaně opakovaně upozorňoval na svůj rozsáhlý majetek a na fakt, že kampaň financuje z vlastních zdrojů, dlouhodobě čelí výzvě, aby zveřejnil daňové přiznání. Trump to však odmítá s tím, že do výše daní, které platí, nikomu nic není.

"Vybudoval jsem neuvěřitelnou společnost a nahromadil jsem jeden z nejúžasnějších souborů realitních aktiv, z nichž je mnoho řazeno mezi nejlepší a nejvíce ikonické reality na světě," uvedl Trump v prohlášení.

Američtí prezidentští kandidáti dobrovolně zveřejňují svá daňová přiznání už desítky let. Učinili tak Trumpovi republikánští rivalové, kteří mezitím ze souboje o stranickou nominaci odstoupili, ale i uchazeči o demokratickou nominaci Hillary Clintonová a Bernie Sanders.

Trump v rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters poodhalil také některé další kroky, které by učinil v zahraniční politice v případě svého zvolení. Otevřený je například osobnímu setkání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem na jednání o zastavení jaderného programu jeho země.

"Neměl bych problém s ním mluvit," uvedl Trump. "Zároveň bych zatlačil silně na Čínu, protože máme nad Čínou ohromnou hospodářskou moc," dodal. Čína je hlavním spojencem izolovaného režimu v severní části Korejského poloostrova. Jednání o jeho jaderném programu se prakticky zastavila v roce 2008.

Poradce demokratické uchazečky o křeslo v Bílém domě Hillary Clintonové pro zahraniční politiku Jake Sullivan v reakci na výrok uvedl, že Trump trpí "bizarní fascinací zahraničními siláky", jakými jsou Kim Čong-un nebo ruský prezident Vladimir Putin, zatímco uráží nejbližší americké spojence. "Jeho pojetí zahraniční politiky nikomu jinému nedává smysl," řekl Sullivan.