Na oprýskané pětipatrové budově je nápis Důl ČSM 2 nepřehlédnutelný. Stejně jako důstojně se tyčící těžní věž s mohutným, pomalu se otáčejícím kolem. Někdejší sláva Ostravsko-karvinských dolů (OKD), kde za komunistů pracovalo přes sto tisíc lidí, je tu stále znát.

Velkorysé názvy šachet, široké vrátnice, před dolem ČSM ve Stonavě dokonce něco jako malé autobusové nádraží. Včetně zastřešené čekárny a bufetu.

Na skle vylepený plakát firmy Provident, která poskytuje rychlé úvěry za vysoký úrok, tady působí skoro nepatřičně. "Peníze na ruku," nabízí, spolu s telefonním číslem. Jako by s výplatami, které byly v OKD vždy vysoko nad průměrem, něco nebylo v pořádku.

Zatím se však zdá být vše při starém, a to i přes nedávno vyhlášenou insolvenci podniku. Kantýnská vyhlíží z okénka horníky, kterým právě končí směna. Za chvíli už muži s mokrými vlasy a se zbytky uhelného prachu kolem očí stojí frontu na piva, kofoly či cigarety. A občas i nějaký ten rum. Jako vždycky. Nebo to tak aspoň vypadá.

"Tržby slábnou, už zdaleka se tu nepije tolik. Dřív jsem za den prodala i basu rumu, teď tak tři lahve," postěžuje si ale Věra Lasotová, která v okénku slouží už od roku 1990. Text známé písně U nás na severu, ve které zpívá Jaromír Nohavica, že po výplatě tu bývá divoko, Praha daleko a pánbůh vysoko, už prý příliš neplatí. I proto Lasotová posledních sedm let není zaměstnankyní, bufet si musela vzít s kolegyní na živnostenský list. A pokud by OKD definitivně zkrachovalo, přijde o práci.

Stejně jako další stovky firem a desetitisíce lidí, kteří jsou na gigantu s ročním obratem 25 miliard korun a skoro 10 tisíci zaměstnanci závislí.

Panuje tu proto výrazná skepse. "Je to nechutné, jak si ve vedení rozdělovali miliony i ve chvíli, kdy šla firma ke dnu. Ale až to skutečně padne, bude průšvih. Mezi lidmi nebudou peníze, stoupne kriminalita," obává se důlní měřič Igor Štěpánek, zatímco čeká na autobus. Je pravda, že akcionáři si v době, kdy se dařilo, vypláceli vysoké odměny a podnik se zadlužoval.

Na druhou stranu vždy, když OKD, jehož krize se vleče už několik let, představilo úsporné restrukturalizační plány, které by se dotkly i relativně vysokých hornických platů, narazilo na odpor, demonstrace a hrozby stávkou. Snížení mezd ale nakonec horníky stejně potkalo.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se