Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Za rozvoj města ležícího doslova na hranici s Německem (ostatně jedna tramvaj jede přímo z Basileje do sousední německé vesnice) mohou dvě dlouholetá soupeření. Tím prvním je rivalita mezi Basilejí a větším a významnějším Curychem, která udělala z Basileje jedno z nejdynamičtějších měst Evropy.

Tím druhým soupeření dvou významných farmaceutických gigantů, tedy společností Novartis a Roche, díky nimž se Basilej v poslední dekádě proměnila v město plné moderní architektury. Roche si nechal na pravém břehu Rýna postavit od místních rodáků Jacquese Herzoga a Pierra de Meurona nejvyšší budovu celého Švýcarska. Roche Tower, dokončená v loňském roce, měří 178 metrů a o 50 metrů překonává nejvyšší curyšský "mrakodrap" (a už nyní se připravuje architektonická soutěž na druhou věž, která by měla měřit 217 metrů).

Prestižní kampus

Naopak Novartis vybudoval na levém břehu Rýna rozsáhlý kampus, v němž pracuje na dva a půl tisíce vědců a dalších sedm a půl tisíce zaměstnanců celkově ze sto zemí světa. Kampus složený z desítek moderních, až vizionářských budov obklopených zahradami a parky je přehlídkou největších světových architektonických es.

Přestože do kampusu není běžným návštěvníkům povolen vstup, turistický úřad Basileje pořádá každý měsíc dvě prohlídky s průvodcem, které zájemcům ukážou všechny architektonické perly (virtuální prohlídka je možná na stránkách campus.novartis.com). Novartis je také sponzorem fotbalového klubu FC Basilej, za který hrají čeští reprezentanti Tomáš Vaclík a Marek Suchý a jenž letos již posedmé v řadě vyhrál švýcarskou ligu.

Monetovy lekníny

Vedle moderní architektury je Basilej nejvýznamnějším švýcarským centrem umění, a to především díky dvěma mimořádně významným kolekcím. Tou první je Nadace Beyeler, bývalá privátní sbírka sběratele a obchodníka s uměním Ernsta Beyelera, který patřil mezi přátele Pabla Picassa, díky čemuž jeho kolekce obsahuje 34 Picassových pláten. Galerie se sbírkou Ernsta Beyelera byla otevřena před 20 lety, nádhernou a vzdušnou budovu vkusně zasazenou do okolního prostředí postavil další slavný architekt Renzo Piano, který vybudoval třeba londýnský mrakodrap "Střep" či pařížské Centre Pompidou.

Muzeum, jehož dalšími klenoty jsou slavné Monetovy lekníny, se brzy stalo nejnavštěvovanějším ve Švýcarsku s 350 tisíci návštěvníky ročně. Důvodem je nejen mimořádná umělecká úroveň a kompaktnost sbírky, ale také řada prestižních výstav, které se zde pořádají (letošní událostí roku byla retrospektiva Jeana Dubuffeta).

Zápas o Picassa

Druhou prestižní výstavní instituci představuje Muzeum umění s cennou sbírkou moderního umění v čele s kolekcí Marka Chagalla a Pabla Picassa. Právě s ním se pojí zvláštní příběh. Před 50 lety se jeden z donátorů muzea dostal do bankrotu a musel prodat dva obrazy od Picassa, které byly v Muzeu umění vystaveny.

Město o ně nechtělo přijít, a tak rozhodlo, že vyčlení částku šest milionů švýcarských franků (v roce 1967), aby obrazy udrželo ve své sbírce, přičemž nechalo obyvatele města hlasovat, zda souhlasí s touto nákladnou investicí do umění, či zda by měla být vyčleněná částka využita na podporu sociálního bydlení.

Obyvatelé města nakonec nákup odsouhlasili, což potěšilo i samotného Picassa, který posléze městu daroval další tři své obrazy. Muzeum umění bylo před třemi lety londýnskými Timesy zařazeno mezi pět nejlepších světových galerií.

Zaplavat si domů

Velkým unikátem Basileje je každodenní plavecká "show", která se zde v letních měsících odehrává, neboť se řekou valí desítky, občas i stovky lidí. Ti si však do řeky nechodí zaplavat, ale využívají silný a rychlý proud Rýna jako prostředek, jak se dostat příjemným a osvěžujícím způsobem domů z práce.

V praxi to funguje tak, že v teplých letních dnech spousta lidí jede ráno do práce tramvají, ale po pracovní době se převléknou do plavek, oblečení dají do speciálního barevného vodotěsného vaku a pak se vrhnou do proudu řeky, která je během několika minut "odplaví" do dolní části města, kde z vody vylezou, převléknou se a většinou se ještě zastaví na pivo nebo sklenku vína v některé z hospůdek u řeky.

Tři hvězdy od Michelinu

Basilej je pověstná špičkovým turistickým servisem. Využijte služeb luxusního pětihvězdičkového hotelu Les Trois Rois, který je jedním z nejstarších hotelů v Evropě, neboť svým hostům sloužil již v roce 1681. Pokoje vybavené historickým nábytkem mají nádherný výhled na Rýn, součástí hotelu je vyhlášená restaurace Cheval Blanc šéfkuchaře Petera Knogla, jež se pyšní třemi michelinskými hvězdami. A v místním baru připravuje koktejly Adriano Volpe, nejlepší švýcarský barman loňského roku, který s jedním ze svých nealkoholických koktejlů dokonce vyhrál světové mistrovství v míchání drinků.

Za návštěvu stojí moderní restaurace Nomad, zaměřená na kreativně prezentovanou světovou kuchyni. A ještě jedno doporučení: v útulném bistru La Fourchette připravují výtečná sezonní jídla z místních surovin. Potěší lahodná okurková polévka či kuře s citronovou omáčkou.

obalka Ekonom 2016 19Objednejte si nové číslo Ekonomu přes SMS. Ke stažení je také v aplikaci Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související