Sněmovní kontrolní výbor ve čtvrtek požádal vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavit činnost parlamentní strany Svoboda a přímá demokracie. Důvodem je to, že předložila neúplnou výroční finanční zprávu za loňský rok, vyplývá z usnesení výboru.

Předseda SPD Tomio Okamura v tiskové zprávě uvedl, že strana dělá vše pro to, aby drobné nedostatky ve zprávě odstranila, a že podnikne všechny kroky na obranu ústavních práv jejích členů, příznivců a voličů.

"Ani u jednoho dárce neměli datum narození a adresu bydliště," řekl k pochybení SPD předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Podle Okamury neuvedla své datum narození a adresu řada dárců malých částek ve výši 50 až 1000 korun. S odkazem na Listinu základních práv a svobod uvedl, že občané mají právo svobodně se sdružovat v politických stranách a tato práva lze omezit jen ve výjimečných případech, "jestliže to je v demokratické společnosti nezbytné pro bezpečnost státu, ochranu veřejné bezpečnosti a veřejného pořádku, předcházení trestným činům nebo pro ochranu práv a svobod druhých".

"Posuďte sami, jestli chybějící adresa u dárce padesátikoruny nebo stokoruny na transparentním účtu je důvodem, který naplňuje znění ústavy," dodal Okamura.

Kontrolní výbor ve čtvrtek kvůli neúplné výroční finanční zprávě za rok 2015 požádal vládu, aby soudu navrhla pozastavit činnost 12 stran a hnutí. Kromě SPD je to například Národní demokracie vedená Adamem B. Bartošem nebo hnutí Řád národa, jehož řady nedávno rozšířil dosavadní poslanec Úsvitu Karel Fiedler.