Zástupci visegrádské skupiny odmítli návrh Evropské komise na přerozdělování migrantů.

Český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je z něj nemile překvapen. Evropská komise by podle něj neměla předkládat něco, co Evropu rozděluje. Reagoval tak na středeční návrh reformy způsobu, jakým osmadvacítka řeší žádosti o azyl, který ve středu Evropská komise představila.

Zkritizoval jej i Pražský hrad. Podle mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka je návrh potřeba odmítnout.

Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó návrh označil za nepřípustný a postoj Evropské komise za vydírání.

Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski poznamenal, že si stále není jist, zda Evropská komise svůj návrh myslí vážně. Proti kvótám se vyslovil i slovenský státní tajemník Lukáš Parízek.

Politici to řekli na tiskové konferenci po jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny a zemí Východního partnerství.

Eurokomisař Johannes Hahn označil návrh komise za kompromis různých postojů. Dodal, že rozhodnutí o návrhu komise bude na členských státech. "Nikdo není nadšený z kvót, ale zdá se, že je nezbytné, aby došlo k rozdělení břemene," reagoval na kritiku Hahn.

Podle Zaorálka je změna azylové politiky velmi zásadní změnou pravidel Evropské unie, a proto by EK měla vycházet z toho, na čem je shoda mezi dostatečným počtem členů EU. "Jsem přesvědčen, že právě tyto principy, které byly uplatněny v návrhu, kde se znovu vrací nějaký princip povinného rozmísťování uprchlíků, jsou něco, na čem shoda není. A proto mě ten návrh překvapil," řekl.

Jeho kolegové z Maďarska a Polska volili ostřejší slova. "Co se týče tohoto návrhu, podle mě je to vydírání. Je to naprosto nepřípustné a je to velmi neevropský typ návrhu ze strany komise," řekl Szijjártó. Dodal, že návrh jde podle něj proti zdravému rozumu. Podobně již ve středu reagovali i polský a slovenský ministr vnitra.

Podle návrhu Evropské komise má být stávající pravidlo, že žádost o azyl řeší první země, kam uchazeč vstoupí, doplněno o krizový mechanismus přerozdělování do dalších států EU, spouštěný automaticky v případě vysokého počtu žadatelů v některém členském státě.

Země se budou moci ze systému dočasně vyplatit částkou 250 000 eur (6,75 milionu korun) za jednoho odmítnutého žadatele.