Produkce masa v Česku v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 0,6 procenta na 109 577 tun. Nákup mléka byl vyšší o 4,1 procenta, 625 milionů litrů. Kromě cen jatečného skotu, které se meziročně téměř nezměnily, ale ceny klesly, u mléka se propadly zhruba o šestinu. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

Růst produkce ČSÚ zaznamenal u hovězího a drůbežího masa, výroba vepřového stále klesá. Výroba hovězího masa činila 17 933 tun, meziročně o 8,1 procenta více. Výroba drůbežího se zvýšila o 8,3 procenta na 37 427 tun a produkce vepřového klesla o 6,2 procenta na 54 146 tun.

Ceny většinou meziročně klesly, jen u jatečného skotu vzrostly o 0,4 procenta. Cena mléka byla meziročně nižší o 15,9 procenta, zemědělci ho prodávali průměrně za 7,30 koruny/litr. Za stejnou cenu ho prodávali i v předcházejícím čtvrtletí. "Teď už jsme určitě pod sedmi korunami," řekl k tomu předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Chovatelé podle něj převádí dojné krávy na masné kvůli poklesu cen. V budoucnu by se tak mohla produkce hovězího ještě zvyšovat.

Podle agrárního analytika Petra Havla je růst produkce hovězího dobrou zprávou. "Hovězí se všeobecně považuje za nejkvalitnější maso. Pokud budeme mít více kvalitnějšího masa z masného skotu, je to dobrá zpráva pro spotřebitele a samozřejmě i pro naši krajinu. Když se pase na loukách a v podhorských oblastech, je to něco, co zlepšuje i stav naší krajiny a schopnost zadržovat vodu," uvedl. Je však třeba upravit systém dotací, aby byli chovatelé motivováni k venkovním chovům, dodal.

Průměrná cena jatečných býků činila 46,91 koruny za kilogram u živého zvířete a 85,38 koruny v jatečné hmotnosti. Prasata prodávali zemědělci za 26,45 Kč/kg v živé hmotnosti a za 34,39 Kč/kg v jatečné. Průměrná cena jatečných kuřat v první třídě jakosti činila 23,52 koruny za kilogram v živé hmotnosti. Důvodem poklesu počtu prasat je podle Pýchy to, že se chovatelům jejich chov nevyplácí. Trh je nasycený, někteří farmáři mají problém i s odbytem za 24 korun za kilogram, upozornil.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana se vývoj nejeví dramaticky, podniky ale problémy mají. "Zemědělské podniky mají provozní těžkosti, počínaje nemožností prodat například prasata, stále se snižující cena mléka, která je na úrovni kolem šesti korun, či opoždění výplat podpor i kompenzací za sucho 2015, které se čeká až v červenci," řekl Tomana.

Agrární komora v minulém týdnu vyzvala ministerstvo zemědělství, aby bojovalo u EK za finanční podporu pro chovatele krav a prasat. Přeje si alespoň dvojnásobek toho, co loni. Tehdy EU dala ČR 300 milionů korun, tu samou sumu chovatelům přidalo ministerstvo. Letos ale bude podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) problém i se získáním stejného obnosu jako loni. Podle Havla by neměly být záchranné dotace plošné, ale podmíněné například zvyšováním přidané hodnoty.

Bilance zahraničního obchodu byla pro české zemědělství kladná v obchodě s živými zvířaty i na trhu s mlékem. Záporná byla u masa. Podle ČSÚ výrazně stoupl dovoz živého skotu, přesto zůstal téměř desetkrát nižší než vývoz. "Meziroční srovnání potvrdilo nový jev v dovozu živého skotu, který začal v průběhu roku 2015 – nárůst dovozu mladého skotu při současném zvýšení jeho vývozu," uvedl ČSÚ.

Zahraniční obchod s masem vykázal zápornou bilanci u všech tří druhů masa. Meziročně se schodek prohloubil u vepřového a drůbežího.

Celkové stavy chovů v Česku činily podle ČSÚ ke konci loňského roku 1,366 milionu kusů skotu, meziročně o půl procenta méně. Z toho bylo 566 300 krav. Počet dojných krav klesl o 0,9 procenta, počet masných se zvýšil o 1,8 procenta. Prasat ubylo o 3,2 procenta na 1,555 milionu kusů. Stavy drůbeže zůstaly přibližně na stejné úrovni 21,305 milionu, přestože počet nosnic na přelomu let 2015 a 2016 výrazněji klesl, uvedl ČSÚ.