S Janem Valentou a Zuzanou Daňkovou z Taste of Prague jsem se potkala v kavárně Můj šálek kávy. Rádi sem totiž vodí zahraniční hosty, které zde, a samozřejmě i jinde, nad místními specialitami seznamují s životním stylem Čechů. I s tím, co na internetu nenajdou.

Zuzana a Jan mají rádi dobré české jídlo a naopak nesnáší masové zájezdy do naší metropole. A tak v roce 2011 spustili projekt Taste of Prague, zaměřený na poznávání kvalitní tuzemské gastronomie v kombinaci právě s turistikou, ovšem individuálněji a cíleněji pojatou. Soustřeďují se především na americkou klientelu, i když zákazníky mají z mnoha zemí světa. Jejich prohlídky trvají zhruba čtyři hodiny a nikdy se nestane, že hostů by bylo víc než osm, pokud se ovšem nejedná o jednu velkou rodinu, teambuilding či jinou organizovanou skupinu.

A proč to vlastně dělají? Podle Jana a Zuzany je problémem Prahy paradoxně to, že je tak krásná. Její podnikaví obyvatelé nemusí usilovat o přízeň turistů, protože ti přijedou vždycky. Hosté, kteří dostanou špatný servis a jídlo, se už možná nevrátí, ale přijedou další a další… O štamgasty a recenze velké části místních restauratérů nejde. Stačí mít podnik na Malé Straně nebo Starém Městě a zákazníci si k němu cestu najdou sami.

Američané umí udělat radost

Takzvaným pastem na turisty se ale Zuzana s Janem vyhýbají obloukem a cestovatele vodí jen tam, kde to mají vyzkoušené a kde se jim líbí. Nejradši provádějí šestičlenné skupinky. S více lidmi se u stolu hůř komunikuje a bývá pak problém zapadnout mezi ostatní návštěvníky restaurace.

"Hned na začátku jim dáme štamprli slivovice a ta všechny dobře stmelí. Jde hlavně o to, že to jsou lidé na dovolené, jedí dobré jídlo v prostředí, kam by se normálně ani nepodívali, a to je moc baví," popisují Tase of Prague přátelskou atmosféru při prohlídkách.

Ovšem jejich túra není jen o tom, ochutnat tradiční české pokrmy a nacpat se k prasknutí. "Jídlo a gastronomie vůbec je jen úhel pohledu, skrze který se díváme na společnost. Je tam mnoho přesahů. Například české vinařství je jejím perfektním odrazem," říká Jan a vysvětluje, že po pádu komunismu se musela značná část vinic přesázet, jelikož se kvůli touze po vysokém výnosu poničily keře i půda. "Vinařství je v současné formě mladé, i když vychází z velmi starých tradic. Stejně jako naše porevoluční společnost," pokračuje Jan a dodává, že většina jiných prohlídek bývá hlavně o historii, ale ta jejich se soustřeďuje na současnost.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se