ČSSD se v dubnu podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dotáhla na vedoucí hnutí ANO. Dělilo by je jen půl procentního bodu. Posílily také TOP 09 a KDU-ČSL. Místa ve sněmovně by přes mírný pokles obhájily také KSČM a ODS, jiné strany by se do dolní komory nedostaly. Vyplývá to z volebního modelu CVVM.

ANO by v porovnání s březnovým šetřením ztratilo svou suverénní vedoucí pozici. Získalo by 27 procent a o dva procentní body by si pohoršilo. ČSSD naopak posílila z březnových 22,5 procenta na 26,5 procenta, uvedlo CVVM.

KSČM si opětovně pohoršila, meziměsíčně o půldruhého procentního bodu, se ziskem 11,5 procenta by ale uhájila třetí příčku.

Podobně ODS by z březnových deseti procent klesla na 8,5 procenta, což by jí ale znovu stačilo na bramborovou medaili.

TOP 09 poskočila o 2,5 procentního bodu na osm procent a těsně za ní by skončila se 7,5 procenta KDU-ČSL - na rozdíl od komunistů si o půldruhého procenta polepšila.

Další současné sněmovní strany, tedy Úsvit - Národní koalice a Svoboda a přímá demokracie, by se do dolní komory nedostaly. Podle CVVM by SPD získala stejně jako v březnu 2,5 procenta a Úsvit 1,5 procenta hlasů.

Z dalších stran se pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny nejvíc přiblížili zelení a piráti. Stranu zelených by volila tři procenta lidí, Českou pirátskou stranu dvě procenta.

Předpokládaná volební účast by v dubnu činila 59 procent a byla by tedy zhruba stejná jako při posledních sněmovních volbách v říjnu 2013.

Volební model CVVM vycházel z výsledků průzkumu stranických preferencí, který se uskutečnil od 4. do 11. dubna a zúčastnilo se ho 1063 lidí. Volební model zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. V zásadě jde tedy o stranické preference bez nerozhodnutých a nevoličů, uvádí CVVM.