Zaměstnanci veřejného sektoru by mohli dostat stejně jako v minulých letech přidáno už letos. Část plánovaného zvýšení platů by tak mohli získat dřív než od ledna. Po úterním jednání s odbory tuto variantu nevyloučil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se zatím jedná ale hlavně o růstu výdělků pro příští rok.

Odbory žádají přidání o deset procent. Vládní ČSSD navrhuje deset procent pro zdravotníky a učitele, pro ostatní pět procent. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že by rozpočet zvládl tříprocentní zvýšení.

"V letošním a loňském roce jsme postupovali způsobem, který rozložil zvýšení platů, o něco jsme ho předsunuli. Nevylučuji takovou cestu pro letošní rok," uvedl předseda vlády. Zdůraznil ale, že bude záviset na vývoji ekonomiky. "Letošní rozpočet se vyvíjí dobře a čísla jsou velmi pozitivní. Nemůžeme ale předjímat bilanci ve druhém pololetí, jestli vývoj umožní, abychom zvýšení platů předsunuli," dodal Sobotka. Řekl ale, že když roste ekonomika, měly by růst i výdělky.

Odbory zatím trvají na růstu sumy na platy o desetinu od ledna. Jaká je to částka, ale předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula neupřesnil. Jednotlivé varianty má propočítat ministerstvo práce. Odboráři jsou připraveni jednat i o předsunutém zvýšení. Loni většina zaměstnanců veřejného sektoru dostala přidáno už od listopadu.

Podle Středuly je ve státním rozpočtu nyní v době růstu ekonomiky peněz na zvýšení výdělků dost. "Předpokládáme, že stát si jako dobrý a slušný zaměstnavatel svých zaměstnanců váží," řekl šéf odborů. Podotkl, že zhruba 30 procent přidané sumy se státu vrátí na daních a odvodech sociálního a zdravotního pojištění a lidé také víc utrácejí.

O růstu platů by měli v brzké době jednat s odboráři společně všichni šéfové vládních stran. Termín schůzky zatím není znám.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

O zvýšení příjmů se nyní jedná před aktualizací takzvaného konvergenčního programu pro přijetí eura, který popisuje plánovaný vývoj veřejných financí v příštích letech.

EU požaduje deficit pod tři procenta. Loni poklesl na zatím nejnižší hodnotu a činil 0,4 procenta. Úroveň zadlužení by měla být pod 60 procenty HDP, loni dosahovala 41,1 procenta. Měla by dál klesat.

Počítá se s hospodářským růstem.

Odbory usilují o to, aby rozpočtový výhled na příští roky zohlednil pravidelné zvyšování výdělků a promítlo se to i do konvergenčního programu. Podle Středuly je potřeba "napravovat situaci z minulosti a podhodnocení práce".

K přibližování českých odměn k těm z vyspělých zemí jsou nutné "trvalé nárůsty", uvedl.