Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) bude muset vysvětlovat poslancům postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. A to i přesto, že sněmovna návrh opoziční TOP 09 na zařazení tohoto bodu na řádnou schůzi dolní komory zamítla.

Policejní zásah se bude projednávat na mimořádné schůzi, kterou předseda sněmovny Jan Hamáček svolal z podnětu poslanců TOP 09 a ODS. 

Policie se dopouštěla při návštěvě čínského prezidenta bezdůvodného perlustrování, šikování a omezování práv českých občanů včetně ústavního práva shromažďovacího, zdůvodnil návrh předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Zásahy budí dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání. Tyto kroky nelze zdůvodňovat policejní horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra," uvedl Kalousek.

Prezident Miloš Zeman v úterý naopak policistům za opatření na Hradě poděkoval. V souvislosti s tím řekl, že nevděčný úděl policistů často spočívá v tom, že brání projevu duševně nenormálních lidí. Kalousek v reakci na to na Facebooku napsal, že není pochyb o tom, že instrukce policii pro její postup dával prezident a jeho lidé.

Opoziční návrhy se na program schůze nedostaly

Koaliční poslanci zamítli i další opoziční návrhy na změny programu řádné schůze dolní komory. Neprošel návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, aby se poslanci vrátili k takzvané libanonské kauze a zřídili vyšetřovací komisi.

Komise by měla podle názoru občanských demokratů objasnit propuštění Alího Fajáda do Libanonu, o jehož vydání žádaly Spojené státy.

Spekuluje se o tom, že šlo o výměnu za propuštění pětice Čechů zadržovaných v Libanonu včetně člena Vojenského zpravodajství Martina Psíka.

Poslanci neschválili také zařazení bodu, v němž by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vysvětloval postoj vlády ke sněmovnímu usnesení o migrační krizi. Sněmovna v něm mimo jiné odmítla dohodu Evropské unie s Tureckem k imigraci v části o zrušení vízové povinnosti pro turecké občany.

Ze Sobotkova tehdejšího vyjádření vyplynulo, že usnesení nebude mít zásadnější dopad na vládní politiku. "Není možné, aby premiér bojkotoval usnesení sněmovny," řekla předkladatelka návrhu, poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Stanjura neprosadil požadavek, aby se poslanci zabývali postojem vlády k návrhu Evropské komise na reformu azylové politiky, která podle šéfa klubu ODS podstatně sníží suverenitu Česka.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Úsvit neuspěl s návrhem, aby sněmovna projednala návrh na vyhlášení referenda k možným kvótám na přerozdělování uprchlíků mezi státy osmadvacítky. Stejně dopadl i návrh Tomia Okamury (SPD), aby se poslanci zabývaly všelidovým hlasováním o vystoupení Česka z Evropské unie.

Rovněž předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch a Okamura návrh změn v evropské azylové politice kritizovali. Podle Černocha by se Česko stalo bruselskou provincií. "Evropská komise s námi jedná jako s protektorátním územím," soudí Okamura.