Přínos podnikání nelze počítat z cash flow. Mnohým podnikatelům možná hned před očima zasvítí otazník, neboť za rozhodující míru úspěchu podnikání považují právě hotovost na svém podnikatelském účtu. Zvláště pak, pokud jde o podnikatele, kteří nevedou podvojné účetnictví, ale pouze daňovou evidenci. Právě kvůli odstranění tohoto otazníku se zaměříme na vysvětlení rozdílu peněžních toků (příjmů a výdajů) a zisku (výnosů a nákladů). Každý podnikatel by si měl uvědomit, že podle momentálního stavu peněz na účtu není vhodné hodnotit přínos podnikání.

Tok z podniku k vlastníkům má sice hotovostní podobu (cash flow), ale podstatné je, že jde o dělení zisku. Podnik musí docílit účetního zisku a tento zisk musí dostat podobu hotovosti, aby mohl být vyplacen ve formě dividend nebo podílů na zisku. Zisk zobrazuje vztah mezi dosaženými výnosy a spotřebou nákladů na ně v daném období.

Oproti tomu cash flow zachycuje podnikatelovy výdaje z účtu a příjmy na účet tak, jak se odehrávají v čase. Příjem nebo výdaj nemusí být (a často není) výnosem nebo nákladem daného období. Cash flow může být vysoké například v důsledku přijetí úvěru nebo částky, která se vztahuje až k následujícímu období (například předplatné). Může být ale naopak nízké vzhledem k tomu, že podnik investoval do koupě stroje, předzásobil se nebo splatil své závazky.

Je patrné, že cash flow není vhodné pro hodnocení výkonnosti podniku. Umí měřit schopnost splácet včas závazky, nikoliv schopnost zhodnocovat kapitál.

Výsledkem investování kapitálu je podnikem vyprodukovaný zisk nebo ztráta. Podnikatele zajímá nejen absolutní velikost čistého zisku. Důležitou informací je také relativní čistý zisk. Ukazuje, jak se podnikateli podařilo zhodnotit investovaný kapitál, tedy jaká je výnosnost jeho vlastního kapitálu. Podíl čistého zisku a vlastního kapitálu ukazuje, kolik korun čistého zisku přinesla koruna vlastního kapitálu. Vyjádřeno v procentech, přináší výnosnost vlastního kapitálu informaci o míře jeho zhodnocení. Tento ukazatel však nepřináší nutnou informaci o míře rizika.

Vzhledem k tomu je vhodné si vyčíslit ekonomický zisk, který tuto skutečnost bere v úvahu. Propočtem ekonomického zisku vstupuje do hodnocení podnikání alternativní náklad vlastního kapitálu. To znamená cena vlastního kapitálu, která je představována částkou, jež mohla být vydělána při shodně rizikové investiční alternativě a která byla obětována v důsledku stávající podnikatelské aktivity.

Relativní zisk je nejpřesnějším ukazatelem přínosu podnikání. Umožňuje totiž zohlednit výnosnost i riziko podnikatele. Pro tento speciální ukazatel vznikla speciální metodika finanční analýzy nazvaná INFA, jejíž aplikaci nalezne zájemce například na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.