Zřejmě je jediným hlasatelem hlavních večerních zpráv na světě, který je zároveň olympijským vítězem. Ale mezi olympijskými vítězi rozhodně není největší televizní celebritou, a to ani mezi desetibojaři. Američan Bruce Jenner, zlatý olympijský vítěz z Montrealu v roce 1976, hrál v bezpočtu televizních filmů a vystupoval v řadě televizních pořadů. Krátce byl automobilovým závodníkem a založil několik úspěšných firem. Říká se o něm, že patří ke sportovcům, kteří svou slávu dokázali nejlépe zhodnotit. V médiích nechyběl ani loni, kdy oznámil úspěšné završení změny pohlaví a objevil se − jako pohledná šedesátnice v sexy šatech jménem Caitlyn Jennerová − na obálce časopisu Vanity Fair.

Toho se asi u Romana Šebrleho nedočkáme. Na druhou stranu se úspěšně prosazuje v "disciplíně", která ve zlaté éře televize bývala rezervovaná pro novinářské matadory ověnčené zpravodajskými či reportérskými úspěchy. "Nejsme číšníci v restauraci, kteří lidem servírují jídla, která si objednali, tak, jak je mají rádi," říká televizní moderátor Will McAvoy v seriálu Newsroom, který se pokusil vzkřísit étos téhle profese. Ale marně. Přesně takhle dnes mnohé televize zpravodajství servírují. A divákům to nepochybně nevadí, protože se bavíme o branži, kde první i poslední určují čísla sledovanosti.

Posadit se na židli moderátora hlavní zpravodajské relace doslova několik měsíců po skončení sportovní kariéry je přesto i dnes nezvyklé. Jak k tomu došlo? "Zavolala mi paní Obzinová z Primy a zeptala se, jestli se s ní nechci sejít. Znal jsem její jméno, tak jsem samozřejmě souhlasil. Myslel jsem, že mi nabídne moderování nějakého sportovního pořadu. Když mi řekla, že mě chce do hlavní zpravodajské relace, vyrazilo mi to dech. Vzal jsem si krátký čas na rozmyšlenou a pak na to kývl," říká Roman Šebrle.

Co a jak jste si rozmýšlel?

Že za sebou v novinářské profesi nic nemám. Že bych potřeboval mít průpravu v rádiu, kde se člověk vymluví. A kde zjistí, jak funguje intonace nebo která slova mu sedí a která nesedí. Že bych za sebou měl mít nějaké reportáže. Prostě jsem přemýšlel, jestli to zvládnu.