Rozlehlý oplocený areál je hlídaný kamerami a vstupní masivní brána Farmy Čapí hnízdo zůstává v úterý pro veřejnost zavřená. Dvojice vrátných v prosklené budce je neoblomná: "Dnes máme zavřeno, je tady nějaký podnikový seminář," ukazují na plné parkoviště octavií, které mají na držácích pro SPZ firemní označení Agrotec. Nezabírá ani argument, že místní majitel Andrej Babiš přece v neděli v televizi Prima veřejně pozval všechny lidi, ať se "klidně přijdou podívat, aby viděli, že nic neukradl a nikoho nezkorumpoval".

Kapitola první: Fantazie a peníze klientů

Včera už byla farma u Olbramovic na Benešovsku, která má být turistickým cílem ve Středočeském kraji, otevřená. Šéf areálu Jan Gavenda stojí u vstupu a pyšně ukazuje na původní komín, jenž tady jako jediný zůstal po někdejším lihovaru: "V sobotu na svatého Řehoře přiletěl čáp. Je to gentleman, připravuje hnízdo pro samičku. Už tu máme jaro, ve stájích máme napilno, rodí se spousta mláďat."

V areálu jsou čtyři restaurace, teď mimo hlavní sezonu je otevřená jen ta hlavní s názvem Lihovar. Chlubí se tím, že je zaměřená na speciality světové kuchyně, a tudíž je "bezpochyby jednou z nejlepších v kraji". Tomu odpovídají i vyšší ceny, jež obyčejné turisty spíše odradí, než přilákají. Například polévka hovězí consommé s lanýžovou raviolou a zeleninou stojí 95 korun, k hlavnímu jídlu si můžete dát špikovanou hovězí pečeni na smetaně za 260 korun nebo třeba kachní prso s pečenými játry foie gras za 390 korun.

Dvoulůžkový pokoj se snídaní vyjde na 4400 korun za noc. Proč ne − je to zajímavý koncept luxusního venkovského resortu s oceňovaným architektonickým řešením. Máte tu wellness centrum, tenisové kurty, bowling, golfovou akademii a pro děti zvířata v ekocentru. "Existuje tady spousta možností a já s oblibou říkám, že jediným omezením jsou peníze a fantazie našich klientů," směje se Jan Gavenda na uhlazeném břehu rybníka Slavníč. Tady vám půjčí prut a můžete vyrazit na trofejní sumce.

Výhrada je jediná: proč na luxusní projekt patřící miliardáři Andreji Babišovi musela jít evropská dotace 54 milionů korun z balíku peněz, který byl určen na podporu cestovního ruchu ve středních Čechách? Splňuje to snad často uzavřený areál Čapí hnízdo, navíc zaměřený na bohatší klientelu?

Čapí hnízdo v letech

1995

Komunisty zdevastovaný areál s názvem Dvůr Semtín, kde dříve býval lihovar a později bramborárna, získává v restitucích rodina původních majitelů. Neshodnou se co dál, proto areál v roce 2006 prodávají společnosti ZZN Pelhřimov, která je součástí Babišova Agrofertu.

2008

ZZN Pelhřimov se přeměnila na Farmu Čapí hnízdo, společnost s anonymními akciemi, a byla vyvedena z holdingu Agrofert. Farma jako malá začínající firma úspěšně žádá o dotaci, na niž by Agrofert neměl nárok. Za společnost vystupují Babišovi příbuzní.

2008–2010

Výstavba areálu v hodnotě 450 milionů korun, hlavním dodavatelem je stavební firma BAK. Agrofert je strategický partner, zajišťuje 400 milionů korun pro tajeného investora. Babiš později říká, že jde o "nějaké advokáty, ale z hlavy jejich jména neví".

2009

Neobvykle rychlé proplacení dotace ve výši 54 milionů korun ještě během výstavby. Andrej Babiš říká, že v té době on ani žádná z firem Agrofertu nebyla majitelem či akcionářem Čapího hnízda.

2012

Stavba jízdárny v areálu získává řadu cen, například nominaci na stavbu roku 2010 a dostává se do top ten na Světovém festivalu architektury v Barceloně.

2014

Po uplynutí pěti let, kdy se musí dodržovat pravidla pro získání eurodotací, se Farma Čapí hnízdo vrací do holdingu Agrofert. Farma je součástí dceřiné společnosti holdingu Imoba, kam spadají i další Babišovy reality jako Sokolovna Průhonice nebo pražské Centrum pohybové medicíny.

2015

V dokumentárním filmu o sobě se Andrej Babiš prořekne: "Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo." Tím spustí nové vyšetřování podezření, zda šlo o dotační podvod.

Kapitola druhá: Hejtman Bendl dává bohatým

Pro odpověď se musíme vrátit do léta 2008, kdy byl středočeským hejtmanem Petr Bendl z ODS. Právě v jeho éře putovaly eurodotace z Regionálního operačního programu Střední Čechy na velké projekty, jež patřily vlivným a bohatým lidem. Tedy žádná podpora rozdělená do menších částek mezi více malých a středních podnikatelů, po níž dnes ODS tolik volá.

V srpnu 2008 se rozdělovalo půl miliardy korun, ale z šedesáti žadatelů uspělo jen šest projektů. Kromě Čapího hnízda to byl například wellness park luxusního hotelu Chateau Mcely, multifunkční areál s golfovým hřištěm Resort Zduchovice nebo lyžařské centrum Monínec patřící firmě Trigema.

Petr Bendl, dnes řadový opoziční poslanec za občanské demokraty, se nyní hájí tím, že kraj už předtím podpořil stovky menších žadatelů. "A další měli možnost žádat o podporu vyšší kvality ubytování. Chtěli jsme, aby turisté nebydleli jen v Praze a k nám do kraje se jezdili pouze podívat za památkou a pak zase zpět do Prahy. Že se mezi žadateli vyskytne někdo, kdo vlastně využije prostředky k vlastnímu bydlení, a nikoliv k podnikání, neboť ceny jsou na Čapím hnízdě pro normálního smrtelníka neakceptovatelné, to nikdo nemohl tušit. Takový projekt je ale absolutní výjimka. Skoro se dá říct, že je to spíš školicí centrum Agrofertu než zařízení s hotelovými službami," říká dnes Petr Bendl.

Odmítá námitku, že už tehdy leccos ukazovalo, že za plánem na Čapí hnízdo je Babišův Agrofert, takže dotaci vůbec neměl dostat. "Na to jsme neměli žádné oprávnění. Platilo, že se žadatelé zavázali k plnění podmínek, a my jsme neměli jak si předem ověřit, jestli je v budoucnu někdo poruší. To už je věcí následných kontrol," argumentuje Bendl.

Kontroly všech dotací udělených v Bendlově éře nařídil začátkem roku 2008 jeho nástupce v hejtmanském křesle David Rath z ČSSD. "Neshledali jsme ale nic, co by nás opravňovalo tento běžící projekt zastavit," říká dnes Rath. V této souvislosti je zajímavé, že hlavním dodavatelem Farmy Čapí hnízdo byla stavební firma BAK, která podle soudu figurovala jako "křoví" ve zmanipulovaném výběrovém řízení na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Právě tento zámek odstartoval aféru, na jejímž konci byl vloni Rath − zatím nepravomocně − odsouzen za korupci při rozdělování veřejných zakázek ve středních Čechách.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se