Americký prezident Barack Obama vybral soudce washingtonského odvolacího soudu Merricka Garlanda jako nového člena nejvyššího soudu Spojených států. Podle šéfa Bílého domu má umírněný soudce dostatečné kvality pro to, aby jeho jmenování mohl schválit Senát. Republikáni ovládající tuto komoru Kongresu však nechtějí Obamou vybraného soudce potvrdit a hodlají nechat výběr až na budoucí hlavě státu, která vzejde z listopadových voleb.

Třiašedesátiletý Garland, který je od roku 2013 předsedou federálního odvolacího soudu ve Washingtonu, má nahradit konzervativního soudce Antonina Scaliu, který zemřel v únoru. Republikánům se však nelíbí, že by Obamův výběr mohl po několika desetiletích vychýlit devítičlenný senát nejvyšší justiční instance v zemi doleva. Dlouhodobě proto tvrdí, že o nominantovi současného prezidenta nebudou jednat a hlasovat.

"Jsem si jist, že budete sdílet mé přesvědčení, že tento Američan je nejen mimořádně kvalifikován, aby se stal soudcem nejvyššího soudu, ale zaslouží si férové posouzení a hlasování," uvedl Obama. Garland si již v minulosti získal podporu zákonodárců obou stran, když jej na pozici ve washingtonském odvolacím soudu schválil Senát v roce 1997 poměrem hlasů 76 ku 23. Tehdy jej podpořilo i několik současných republikánských senátorů.

V současnosti však republikáni nechtějí Garlandovi cestu mezi nejvyšší soudce umožnit a označují Obamovo rozhodnutí za předvolební tah. "Je zřejmé, že prezident Obama nepřišel s touto nominací proto, aby byl jeho nominant schválen, ale aby ji zpolitizoval kvůli volbám," reagoval na krok šéfa Bílého domu vůdce republikánské senátní většiny Mitch McConnell. Senát se podle něho bude zabývat až kandidátem, kterého nominuje budoucí prezident, ať to bude kdokoli.

Podle Obamy je právě Garland kandidátem, který má díky své dlouholeté kvalitní soudcovské práci "respekt a obdiv lídrů obou stran" a je připraven okamžitě zahájit práci v nové funkci.

Obamův druhý čtyřletý mandát končí v lednu a americká ústava mu dává pravomoci vybrat člena nejvyššího soudu kdykoli během funkčního období. Republikáni však tvrdí, že deset měsíců před odchodem z funkce je příliš pozdě a Senát že nemá povinnost o Garlandovi hlasovat. Podle předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana nejde o jméno nominovaného, ale o princip.

Demokraté naopak Obamův výběr uvítali a chtějí o něm hlasovat. Vůdce senátní menšiny Harry Reid prohlásil, že republikánské postoje nyní formuje lídr primárek Donald Trump, a oni si musí vybrat, zda budou "slepě poslouchat jeho rozkazy" nebo "férově zváží tohoto vysoce kvalifikovaného nominanta".

Trump stejně jako další republikánští prezidentští kandidáti chce ponechat výběr soudce až na dalším prezidentovi. Pravděpodobná vítězka demokratického prezidentského nominačního souboje Hillary Clintonová ve středu naproti tomu prohlásila, že Senát by měl o Garlandovi hlasovat co nejdříve.

Analytici se však shodují na tom, že v současnosti je kvůli jednoznačnému postoji republikánů jeho schválení nepravděpodobné.

Washingtonský soud je tradičně stupněm, z něhož se rekrutují budoucí členové nejvyšší soudní instance, prošel jím i sám Scalia.