Odchod Miloslava Vyhnala ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka je v investiční branži jedním z přestupů letošního roku. Na starosti tam měl projekty, jako je cestovní kancelář Fischer, v níž do loňského roku vlastnil 17 procent, či finanční skupina Atlantik. Tu KKCG úspěšně prodala skupině J&T. Vyhnal nemíří k jinému velkému investorovi, ale do relativně malé začínající investiční společnosti RSBC podnikatele Roberta Schönfelda. Povede mu nový fond, který bude kupovat firmy, a sám do něj vloží desítky milionů korun. "Jsem přesvědčen, že ten, kdo nějaký fond vede, dá nejlepší signál investorům tím, když do něj vloží i své peníze," říká Vyhnal.

HN: Proč jste se rozhodl odejít z KKCG?

S panem Komárkem spolupracuji v různé formě 20 let. Z toho těch posledních 15 let hodně intenzivně. Teď je mi 46, a když jste v tom byznysu den co den, tak máte spoustu různých, často protichůdných otázek, které si pokládáte. Ale touha a ambice dělat si své projekty a dokázat si, že to zvládnete, nakonec zvítězí. Bylo to asi nejtěžší rozhodnutí. Tato myšlenka mě začala napadat zhruba před dvěma lety, možnost změnit formu spolupráce jsme s panem Komárkem začali probírat v dubnu nebo květnu loňského roku. Taky jsem si naivně myslel, že touto změnou budu pánem svého času a budu mít víc prostoru věnovat se dětem a zálibám. Něco z toho zůstalo − jsem více pánem svého času. Ale rozhodně to neznamená, že pracuji méně. Před pár dny jsem se tomu smál, když jsem zjistil, že mi chodí dvakrát víc e-mailů, než když jsem pracoval výhradně pro KKCG.

HN: Na jaké záliby jste chtěl mít víc času?

Myslel jsem si, že budu víc lyžovat, že si to užiji, dokud jsem ještě v kondici. Pak to dopadlo tak, že jsem byl 14 dnů s rodinou na horách. První týden jsem odpočíval, druhý už jsem měl pocit, že musím pracovat, byl jsem nervózní, že se nic neděje.

Miloslav Vyhnal (46)

◼ Absolvoval Fakultu strojní Českého vysokého učení technického. Kariéru zahájil ve společnosti Expandia, poté začala jeho spolupráce s podnikatelem Karlem Komárkem.

◼ V roce 1998 se stal jedním z řídících pracovníků skupiny KKCG.

Jako její investiční ředitel se podílel na obchodech, jako byl nákup a prodej firmy Atlantik finanční trhy, převzetí cestovních kanceláří Fischer a Nev-Dama nebo vybudování holdingu na rozvoj medicínských technologií Medicem.

◼ Od počátku roku 2016 se stal partnerem a investičním ředitelem skupiny RSBC.

HN: Dokážu si představit, že kdybyste nechtěl, tak už nemusíte pracovat. Ale jde po takové době z velkého byznysu odejít a vypnout?

Jsou určité typy lidí, kterým to nedělá problém, ale já to asi neumím. Byť když mám něčeho plné zuby, tak si nepřeji nic jiného a dávám si předsevzetí, že budu například měsíc u moře a nebudu nic dělat. Což je samozřejmě hloupost. Byznys je ve své podstatě droga. Když mi nezvoní telefon nebo nepřicházejí nové e-maily, tak po chvíli začnu být nervózní.

Na druhou stranu se snažím nebýt na technologiích úplně závislý, takže o víkendu je dávám pryč.

HN: Proč jste přijal zrovna nabídku pana Schönfelda?

Život je o náhodách, i náhodná setkání ho významně ovlivňují. Tak jako pro mě bylo zásadní setkání s panem Komárkem, tak podobné to bylo s panem Schönfeldem.

Já jsem měl čím dál větší chuť dělat své věci, on potřeboval někoho, s kým by mohl rozjet fond investující soukromý kapitál. Pan Schönfeld je mi hodnotami, které má, a tím, jak se chová, lidsky blízký a je radost s ním pracovat. Je tu spíš prostředí rodinné firmy, všechno se tvoří a to mám rád.


HN: Chápu správně, že vy do fondu dáte své peníze?

Ano, investice nového fondu budu financovat společně s RSBC. Navíc jsem přesvědčen, že ten, kdo nějaký fond vede, dá nejlepší signál investorům tím, když do něj vloží i své peníze. To dává předpoklad, že se o investice bude s maximální péčí starat.

HN: Můžete říct, kolik peněz do fondu dáte?

V první fázi se bavíme o desítkách milionů korun, konkrétnější nebudu.

O práci se doma nebavíme

◼ Miloslav Vyhnal byl pro jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka po léta důležitým manažerem.

A z průběhu celého zhruba hodinového rozhovoru je patrné, že si dává maximálně záležet, aby nějakým prohlášením nezhoršil vzájemné vztahy.

Třeba proto, že spolu mají ještě jednu investici – biomedicínský projekt Medicem. Ostatní si už vypořádali – loni Vyhnal prodal KKCG 17 procent cestovní kanceláře Fischer, do RSBC si dle vyjádření Komárkovy skupiny odnese dvě jiné firmy – BPI a Bauer Technics.

◼ Vyhnal vysvětluje, že jeho hlavní motivací ke změně byla chuť rozjet vlastní projekty. V rodině už podniká jeho manželka Jana, která vlastní síť květinářství Belles Fleurs.

"Jedná se výhradně o investici a projekt manželky. Doma se o práci bavíme zcela výjimečně. Veškerý čas a energii věnujeme sobě a svým dětem," říká.

HN: S jakými cíli přicházíte do RSBC?

Od propojení svých aktivit s RSBC očekávám zejména vytvoření fungující struktury, která bude schopná najít, zanalyzovat a provést investice, které bude následně dlouhodobě spravovat a rozvíjet. Každý má ego, já také, takže chci udělat úspěšnou transakci, na kterou budeme všichni hrdí a kterou bych nemohl realizovat sám.

HN: Jaká bude strategie fondu?

Mezi investory je momentálně přebytek peněz a fond je způsob, jak si sáhnout na relativně větší transakce. S Robertem Schönfeldem bychom chtěli mít fond formálně zpracovaný přibližně na konci dubna, pak uvidíme, jak rychle se ho podaří naplnit.

HN: Jak velké transakce chcete dělat?

Pro nás je ideální velikost transakce zhruba 40 milionů eur, takže asi miliarda korun. Taková investice nám nepřivodí bezesné noci tím, že budeme řešit, jak ji zafinancujeme, a zároveň je už dostatečně velká, aby mělo smysl se jí věnovat. Protože pracovně je vlastně jedno, jestli je to investice za 10 milionů korun nebo za miliardu. Pokud ji chcete udělat zodpovědně, musíte se jí věnovat a ta časová náročnost není tak rozdílná.

HN: A do čeho budete investovat?