Světové ceny ropy v pondělí obnovily pokles. Írán dal o víkendu najevo, že se zatím nehodlá připojit k plánu na zmrazení těžby.

Cena severomořské ropy Brent kolem pondělního poledne ztrácela asi 1,7 procenta, a vrátila se tak pod hranici 40 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu odepisovala 2,2 procenta a pohybovala se pod 38 dolary za barel.

Íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne v neděli uvedl, že jeho země se zapojí do jednání o zmrazení těžby ropy až poté, co se její vlastní produkce vyšplhá na čtyři miliony barelů denně. V lednu těžba v Íránu podle zdrojů agentury Reuters dosahovala 2,93 milionu barelů denně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na zmrazení produkce ropy se v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar. Podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Zdroje agentury Reuters v pondělí uvedly, že těžařské země budou o zmrazení produkce pravděpodobně jednat v polovině dubna.

Írán se připojí případně později

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pondělí prohlásil, že konečná dohoda o zmrazení těžby by mohla být sjednána v dubnu v Dauhá. Zapojen by do ní nemusel být Írán, který se snaží vrátit svou těžbu na úroveň před zavedením mezinárodních sankcí kvůli svému kontroverznímu jadernému programu. Teprve poté by Írán podle ruského ministra mohl uvažovat, zda se k dohodě připojí.

"Sdílíme názor, že Írán je ve zvláštní situaci. Sankce, které byly v minulosti zavedeny, podstatně zasáhly íránskou produkci," řekl podle agentury Reuters Novak po setkání s íránským ministrem ropného průmyslu Bížanem Námdarem Zangánem.

Zmrazení těžby podle něj Írán všeobecně podporuje. Má ale za to, že jeho vlastní produkce se nejdříve musí vyšplhat na čtyři miliony barelů denně, což je úroveň z doby před zavedením sankcí. V lednu, kdy byly tyto restrikce zrušeny, dosahovala těžba v Íránu podle zdrojů Reuters 2,93 milionu barelů denně.

Investiční banka Morgan Stanley upozornila, že výraznějšímu růstu cen ropy brání kromě vysoké úrovně dodávek také zpomalující expanze světové ekonomiky. "Ceny ropy zřejmě dosáhly svého dna, ve zbytku letošního roku ale pravděpodobně zůstanou pod tlakem a vzhůru zamíří až v příštím roce," uvedla banka. Levná ropa podle ní poskytla hospodářskému růstu menší podporu, než mnozí očekávali.