Radikálové hlásící se k teroristické síti al-Káida na severu Sýrie zatýkají členy takzvané umírněné opozice a zabavují jim zbraně. Tyto incidenty jsou podle agentury Reuters hlášeny hlavně z provincie Idlib. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle pondělní zprávy agentury Interfax řekl, že Rusko chce se Spojenými státy koordinovat vojenský postup proti baště radikálního hnutí Islámský stát (IS) v provincii Rakka.

"Jsme připraveni koordinovat naše kroky s Američany, protože Rakka je ve východní části Sýrie a americká koalice působí hlavně tam," řekl Lavrov. Prohlásil také, že asi není tajemstvím, že USA navrhovaly jakousi dělbu úkolů v Sýrii. Ruské letectvo se mělo zaměřit na osvobození historické Palmýry, to americké pak mělo s podporou ruského osvobodit Rakku.

Koalice vedená Spojenými státy bojuje v Sýrii od roku 2014 a zaměřuje se tam na pozice radikálů na severovýchodě země. Rusko je v Sýrii od loňska a bojuje převážně o lokality na severu a západě Sýrie.

Od 26. února v zemi platí příměří, které se nevztahuje na IS ani na frontu an-Nusra, jež se hlásí k al-Káidě. An-Nusra podle Reuters zneužívá zastavení bojů a snaží se ovládnout lokality, které v Idlibu měly zatím pod kontrolou skupiny hlásící se umírněné opozici ze Syrské svobodné armády (FSA).

Její třináctá divize v neděli oznámila, že bojovníci z an-Nusry zatýkají a zabavují oponentům Damašku zbraně. Ve městě Maara an-Numán prý dělají domovní prohlídky a odvádějí členy FSA. V bojích s an-Nusrou zahynulo o víkendu sedm členů třinácté divize. Mezi zabavenými zbraněmi jsou podle médií protitankové střely i obrněná auta, která FSA dodávají její západní spojenci.

Ve stejnojmenném středisku provincie Idlib se minulý týden konala demonstrace proti an-Nusře, ale radikálové lidi rozehnali. V pátek se protest konal v Maara an-Numánu, i tam radikálové přišli s černými prapory al-Káidy, ale demonstranti je zahnali. FSA se snažila obhájit své posty v tomto městě, ale do soboty ji údajně porazili radikálové.

Organizace syrských ochránců lidských práv SOHR v pondělí oznámila, že jeden z vůdců IS Umar Šíšání je klinicky mrtev. O stavu tohoto Čečence se spekuluje od březnového amerického útoku na pozice IS na severu Sýrie. Spojené státy původně oznámily, že byl Šíšání při útoku 4. března zabit, později se objevila zpráva, že přežil, ale je zraněn.

SOHR nyní oznámila, že je Šíšání v nemocnici v Rakce. Je napojen na dýchací přístroje a "několik dní je klinicky mrtev". Rudovousý velitel Šíšání, pravým jménem Tarchan Batirašvili, je označován za "ministra obrany" Islámského státu. Je na americkém seznamu nejhledanějších členů IS a Spojené státy na něj vypsaly odměnu pěti milionů dolarů.