Unie obhájců poslala Pavlu Zemanovi otevřený dopis, v němž se ho dotazuje, zda uvalení třídenní vazby na Íránce s českým občanstvím bylo "ojedinělým excesem", nebo zda lze očekávat, že ve vazbě skončí každý český občan, o jehož vydání požádá cizí stát.

V případu, který má podle Unie vážný celospolečenský přesah, šlo o to, že policie znovu zadržela Shahrama Abdullaha Zadeha krátce po jeho propuštění z vazby, v níž strávil skoro rok kvůli jinému případu. Policisté se přitom odvolali na ustanovení zákona o mezinárodní justiční spolupráci – o mužovo vydání požádala Íránská islámská republika.

Žádost o vydání ležela 10 měsíců ladem

Na celém případu je zarážející to, že ačkoliv k druhému zatčení došlo až 1. února 2016, žádost o vydání, kvůli které ke druhému zadržení došlo, ležela na policejním prezidiu už od března 2015. Po celou tu dobu byl Zadeh ve vazbě kvůli podezření z daňových úniků. Ačkoliv ho měli na dosah, v otázce vydání ho orgány činné v trestním řízení vůbec nevyslýchaly. Nepadl ani – podle Unie obhájců - zcela zásadní dotaz: zda zadržený s vydáním do Íránu souhlasí.

"Není pochyb o tom, že bez tohoto souhlasu je vydání českého občana do země jako je Íránská islámská republika ze zákona zcela nemožné a v úvahu nepřipadá žádná výjimka," upozorňují v textu dopisu obhájci Lukáš Trojan a Filip Seifert z prezidia Unie obhájců ČR.

Po svém druhém zatčení strávil muž ve vazbě tři dny. Teprve poté, co před Krajským soudem v Brně prohlásil, že se svým vydáním do Íránu nesouhlasí, byl propuštěn.

A právě tento postup orgánů činných v trestním řízení obhájci kritizují. "Občan ČR, kterému dle Listiny základní práv a svobod náleží veškerá ochrana jeho lidských práv, byl nade všechnu pochybnost protizákonným a protiústavním zásahem zcela bezprecedentně zkrácen na svých lidských právech a svobodách," píší obhájci v dopise. Policie a státní zástupce podle nich měli během první vazby dostatek času na to, aby Íránce vyslechli.

Zadeh jako precedens?

Unie obhájců v dopise přímo nezmiňuje jméno osoby, jíž se dotaz týká. "Jméno tohoto občana není významné, neboť nejde o něj samotného, ale o závěry, které plynou z dalšího postupu orgánu ČR v této věci," vysvětlují Trojan se Seifertem. Z popsaných okolností případu je však zřejmé, že se jedná právě o Zadeha.

Íránec podezřelý z daňových úniků se škodou za 2,5 miliardy korun, včera nezávisle na dopise Unie obhájců vystoupil před novináři. Na tiskové konferenci obvinil státní zástupce i soudy, že v jeho kauze postupují jako organizovaná zločinecká skupina. Oznámil, že podal trestní oznámení na žalobce Jiřího Kadlece, Aleše Sosíka a brněnského soudce Aleše Novotného. Jeho advokáti v souvislosti s případem daňových úniků, za něž hrozí Zadehovi až 13 let vězení, a kvůli sporům ohledně Zadehovy vazby už podali dvě ústavní stížnosti.

Celý text dopisu Unie obhájců najdete zde.

Související