Čína plánuje spustit pilotní program smíšeného vlastnictví u některých firem v ropném a plynárenském průmyslu a na železnici. Program je součástí reforem státního vlastnictví podniků, uvedl v neděli předseda Národní rozvojové a reformní komise Sü Šao-š'.

Šéf komise zároveň uvedl, že čínská ekonomika nesměřuje k takzvanému tvrdému přistání a netáhne dolů světovou ekonomiku. Nejistota a nestabilita globální ekonomiky podle něj naopak ohrožuje růst Číny.

Peking už v sobotu přiznal, že zemi čeká těžký boj, pokud chce udržet v příštích pěti letech ekonomický růst nejméně na 6,5 procenta, tvořit nová pracovní místa a současně restrukturalizovat státní podniky.

Loni v září Čína vydala návod reforem státních podniků. Mezi nimi bylo i takzvané smíšené vlastnictví státních firem, což znamená, že by ve státních firmách mohli mít podíl soukromí investoři. Čína má kolem 150 tisíc státních podniků, jejichž majetek přesahuje 100 bilionů jüanů (377,4 bilionu korun). Celkem zaměstnávají na 30 milionů lidí.

Spolu s restrukturalizací státních podniků chce Čína také mírně zvýšit investice do infrastruktury a veřejných služeb, dodal podle agentury Reuters šéf komise v projevu na Všečínském shromáždění lidových zástupců. To začalo o víkendu a potrvá dva týdny.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,9 procenta, což bylo nejpomalejší tempo růstu za posledních 25 let. Čína ale i tak roste nejrychleji z velkých světových ekonomik. Na tento rok si vláda stanovila cíl dosáhnout růstu v rozmezí 6,5 až 7,0 procenta.