Ministr financí Andrej Babiš se dostal k moci mimo jiné díky vytrvalému a hlasitému vyprávění příběhu, že tu všeci kradnú a on s tím skoncuje. Nyní začal Evropský úřad proti podvodům (OLAF) vyšetřovat financování "nejlepšího projektu, co kdy vymyslel", jak sám Babiš nazývá svůj luxusní hotelový komplex Čapí hnízdo.

Z vyprávění o jediném spravedlivém mezi zloději se poněkud vytrácí přesvědčivost. Není zatím prokázáno, že by došlo k podvodu, ale už fakt, že úřad zahájil vyšetřování, naznačuje, že případ není účelovým nesmyslem, jak tvrdí Babiš.

V roce 2014, ze kterého pocházejí poslední souhrnné údaje, zahájil OLAF vyšetřování ve 234 případech ze 1417 podnětů, takže je evidentní, že se zabývá jen kauzami, kde existuje relevantní podezření, nikoli vším, co na někoho "napráská" nepřátelská konkurence.

K podezření, že při financování Čapího hnízda nebylo všechno v pořádku, se dá koneckonců dospět i pouhým selským rozumem.

Pokud se z nějakého koncernu uměle vyloupne společnost, dostatečně malá, aby dosáhla na evropskou dotaci, a za nějaký čas se zase do koncernu vrátí, je to v lepším případě obcházení pravidel, v horším podfuk. Přesně to se v případě Čapího hnízda stalo.

Projekt získal jako "samostatná středně velká firma" padesátimilionovou dotaci a za pár let šupky hupky zpátky do Agrofertu.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se