Pětice zemí ležících na takzvané balkánské trase hodlá nyní pouštět přes hranice v průměru 580 uprchlíků denně. Naplňuje tak dohodu o přísnější hraniční kontrole, kterou před několika dny uzavřeli šéfové policií Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Srbska a Makedonie.

Limit počtu přijímaných osob v pátek oznámila slovinská policie po zhodnocení propustnosti rakousko-slovinské hranice a kapacit Slovinska pro přijímání uprchlíků. Stejné opatření následně přijalo Chorvatsko a stejný krok přijímají i Srbsko a Makedonie.

Policejní šéfové jsou "povinni omezit každodenní putování uprchlíků po zemích západního Balkánu na počet, který umožní zkontrolovat každého imigranta v souladu s pravidly Schengenu," uvedla slovinská policie v pátečním prohlášení.

Zpřísnění kontroly proudu uprchlíků iniciovalo od konce minulého týdne Rakousko, které oznámilo, že již naplnilo své kapacity pro přijímání migrantů, což vyvolalo nevoli Řecka.

Šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias opatření nejnověji kritizoval na pátečním setkání s resortními kolegy ze středomořských států Evropské unie (Portugalska, Španělska, Francie, Itálie, Malty a Kypru). Získal od nich jednomyslnou podporu pro řecký postoj, který zcela odsuzuje "jednostranná řešení na úkor jiných členských států".

Na řeckém území se podle pátečních informací nahromadilo již 25 tisíc běženců, kteří by bez přijatých opatření byli již dále na balkánské trase.

Ještě před více než týdnem odcházelo z Řecka do Makedonie přes dva tisíce lidí denně. Blízkovýchodních uprchlíků vyloďujících se na východořeckých ostrovech při cestě z Turecka je kolem dvou až tří tisíc denně. Řecko se rozhodlo od pátku do neděle přerušit jejich převoz na kontinent, dokud pro ně nebudou přichystány další nouzová ubytovací zařízení.