Vztahy Billa Gatese se zakladatelem Applu Stevem Jobsem byly vždy napjaté. Teď se Gates vzdálil i od Jobsova pokračovatele Tima Cooka. Nejbohatší muž světa se na rozdíl od jiných technologických vizionářů postavil na stranu justice ve sporu výrobce telefonů s detektivy FBI kvůli odblokování teroristova iPhonu 5C.

"Úřady nežádají žádný obecný klíč, jde o jednu konkrétní věc," řekl zakladatel Microsoftu v rozhovoru pro britský deník Financial Times. "Je to stejné, jako když žádají informace po telefonních operátorech nebo bance. To je, jako kdyby banka ovázala schránku páskou a pak řekla, že tu pásku nemůže přestřihnout, protože to po ní pak budou chtít i jiní," zpochybnil Gates argumentaci Applu. Nejhodnotnější firma světa podle něj ví, jak se do zabaveného iPhonu dostat, a jen to odmítá udělat: "Čekají, až Nejvyšší soud rozhodne, co mají dělat."

Jeho názor, že by Apple měl s vyšetřovateli spolupracovat, je výjimečný. Většina IT byznysmenů se postavila za Apple. Včetně Microsoftu − jeho ředitel Satya Nadella se ke kauze sice zatím nevyjádřil, ale mluvčí společnosti odkázal na prohlášení organizace Reforma vládního dohledu, jíž je Microsoft členem a která už snahu o prolomení ochrany telefonu odsoudila.

V případu jde o to, že federální agenti mají iPhone 5C, který patřil Syedu Farookovi, zabitému teroristovi, jenž se svou ženou loni na podzim povraždil v kalifornském San Bernardinu 14 lidí. FBI se ale do přístroje nemůže dostat, brání jí v tom čtyřmístný vstupní kód. A tak se prostřednictvím soudu obrátila na Apple, aby vyvinul program, který by šifrování obešel.

Reakce Tima Cooka, jehož společnost jindy s úřady ochotně spolupracuje, byla emotivní. "Vláda by získala sílu proniknout do kteréhokoliv zařízení," nechal se slyšet. A firemní právník Ted Olson si ještě přisadil: "Je to jako otevřít Pandořinu skříňku."

Za Cooka se postupně sešikovali další vlivní hráči ze Silicon Valley − podporu mu vyjádřil šéf Googlu Sundar Pichai, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo Jack Dorsey z Twitteru. A stranou nezůstal ani bývalý analytik CIA Edward Snowden, který v roce 2013 upozornil na vládní šmírování telefonů a e-mailů. Z Ruska, kde se skrývá, vzkázal: "Tohle je nejdůležitější událost ve světě technologií za poslední dekádu."

Nepřímo se ozval i již zesnulý Steve Jobs. Jeho dávný souputník a spoluzakladatel Applu Steve Wozniak prohlásil, že kdyby vizionář s černým rolákem a džínami ještě žil, určitě by se zachoval stejně jako Tim Cook.

Takovému přístupu se ale vysmál jak Gates, tak ředitel FBI James Comey. Ten v pondělním prohlášení napsal, že jeho lidé nežádají žádná zadní vrátka do iPhonů ani obecný nástroj na hacknutí telefonů, jak tvrdí Apple: "My prostě chceme dostat šanci, na základě soudního příkazu, odhadnout teroristův vstupní kód, aniž by se telefon sám zničil a aniž by nám to trvalo desetiletí. To je vše." A na adresu počítačových mágů, kteří hovoří o bezprecedentním zásahu do soukromí, dodal: "Doufám, že hoši se nadechnou a přestanou mluvit o konci světa."

To je ostatně pohled i českých policistů, kteří kauzu se zájmem sledují. "Sami se se zamčenými telefony potýkáme. Tuto aféru ale nepovažujeme za precedentní, Apple v minulosti FBI už opakovaně vyhověl," řekl Pavel Hanták z protimafiánského útvaru.

Kdyby ale Apple odolal, už se FBI nabídl jiný pomocník: legendární tvůrce antivirových programů John McAfee řekl, že by ochranu iPhonu prolomil do tří týdnů.