Diskutované referendum o změně státní vlajky na Novém Zélandu se kvapem blíží. O nové vlajce občané státu rozhodnou ve dnech 3.24. března. Stát v jihozápadní části Tichého oceánu se k tomuto kroku rozhodl proto, aby se mohl odpoutat od koloniální éry, na kterou odkazuje tzv. Union Jack  symbol Velké Británie v levém rohu dosavadní vlajky.

Podle zákona by o změně vlajky mohla rozhodnout prostá většina Evropského parlamentu. Vláda však usoudila, že vlajka by měla být vybrána všemi Novozélanďany. Po pečlivém zvážení se země rozhodla dokonce pro dvě referenda  v prvním občané vyberou, jak by měla nová vlajka vypadat, druhé hlasování bude schvalovací.

Návrh na změnu vlajky podal v roce 2014 premiér John Key, což rozpoutalo obrovskou společenskou debatu. Aby se vůbec mohlo konat první referendum, musela se porota prokousat desítkami tisíc návrhů nové vlajky. Na nich se opakovaly kromě státních barev i kapradiny či hvězdy a nechyběl ani národní pták kivi.

Na přelomu listopadu a prosince minulého roku vybrali Novozélanďané pět návrhů, mezi kterými budou volit. Současnou vlajku tak možná nahradí vlajka s kapradinou a čtyřmi hvězdami znázorňujícími souhvězdí Jižní kříž autora Kylea Lockwooda.

Jenže podle nových zpráv podporuje Johna Keye z Národní strany v myšlence změny vlajky už jen těsná nadpoloviční většina jeho vlastních spolustraníků. Za to, aby mohli o vlajce rozhodnout občané, přitom země zaplatí asi 25,7 milionu dolarů, tedy asi 627 milionů korun.

Referenda o změně novozélandské vlajky podnítila v podobných úvahách také Austrálii. Podle průzkumu Univerzity v Západním Sydney tuto myšlenku podpořilo 64 procent z více než osmi tisíc dotázaných. Debata přitom vychází ze stejných stran jako v případě Nového Zélandu – stát se chce zbavit britského odkazu na státním symbolu. Podle návrhu by naopak mohly být ponechány bílé hvězdy na modrém pozadí ze souhvězdí Jižního kříže a australské národní barvy, kterými jsou žlutá a zelená. O reálně změně ale zatím australská vláda nejedná.

Z boje dvou zemí o novou vlajku si ve své noční show Last Week Tonight dokonce vystřelil britský komik John Oliver, který označil za hlavní důvod snah o změnu právě fakt, že si australská a novozélandská vlajka jsou dost podobné.

V průběhu jednadvacátého století změnily svoji vlajku i některé další státy – patří mezi ně Gruzie, jihoamerická Venezuela, ale i africká Libye, Malawi a Myanmar. Důvodem ke změnám státních symbolů byly především revoluce a vyhlášení nezávislosti od koloniálních mocností či změny politických režimů. 

O nové vlajce se nedávno uvažovalo také v Británii. Debata předcházela referendu o nezávislosti Skotska konaném v roce 2014, které nakonec osamostatnění odmítlo. Nicméně ještě před ním se začalo hluboce uvažovat o tom, jak by vlajka Spojeného království bez jedné ze svých zemí případně mohla vypadat. Současný Union Jack totiž znázorňuje právě spojení několika územních jednotek. Z debaty ale nakonec vyšlo najevo, že by britská vlajka pravděpodobně zůstala stejná. Pozici Skotska by totiž podle nejčastějších názorů na vlajce zaujal Wales, který v současné době nijak znázorněn není, protože v době přijetí vlajky byl součástí Anglie.