Byznysmena Františka Savova se česká justice snaží už druhým rokem dostat z jeho azylu v Londýně − kvůli vážnému podezření, že připravil stát na daních o 648 milionů.

Třiačtyřicetiletý Savov, majitel vydavatelství Mladá fronta a bývalý vlastník jihočeského pivovaru Samson či Hotelu Praha, se vydání do Česka brání. A to zřejmě i za pomoci dokumentů uniklých za neznámých okolností přímo ze státního zastupitelství.

U londýnského soudu, kde se rozhoduje o podnikatelově vydání, se Savov podle informací HN snažil doložit, že v Česku nemá šanci na rychlý a férový proces. A to proto, že jeho kauza je tak rozsáhlá a je potřeba v ní rozklíčovat tolik dat uložených v zabavených počítačích, že to policistům bude trvat ještě velmi dlouho. Podpořil to interními dokumenty ze státního zastupitelství.

648 milionů

korun činí údajný daňový únik, pro který policie vyšetřuje podnikatele Františka Savova, majitele vydavatelství Mladá fronta.

"Můžu potvrdit, že právní zástupci inženýra Savova předložili u soudu v Británii dokumenty, k nimž neměli mít přístup. Jak se nim dostali, nám není známo," řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Interní materiály u advokátů