Bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg nevyloučil kandidaturu v listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech. Úroveň debaty během volební kampaně označil v rozhovoru s deníkem Financial Times (FT) za "zoufale banální" a "urážku voličů". Pokud by se třiasedmdesátiletý Bloomberg ucházel o úřad hlavy státu, činil by tak jako nezávislý kandidát.

Na otázku, zda bude kandidovat, Bloomberg odpověděl, že "tuto možnost stále silněji zvažuje". "Poslouchám, co říkají uchazeči a jak rozhodují voliči v primárních volbách," uvedl Bloomberg s tím, že pokud by se rozhodl vložit do boje o Bílý dům, dal by se na volební seznamy zapsat začátkem března. Zakladatel stejnojmenné finanční společnosti pak kritizoval úroveň volební kampaně a řekl, že Američané si podle něj "zaslouží více".

O možné Bloombergově kandidatuře se hovořilo už dříve. Desátý nejbohatší muž Ameriky je podle tamního tisku znepokojen převahou Donalda Trumpa mezi republikány, údajnými přehmaty demokratky Hillary Clintonové a vzestupem levicového senátora Bernieho Sanderse mezi demokraty. Je zásadním odpůrcem držení střelných zbraní a stoupencem imigrační reformy. Schvaluje sňatky homosexuálů a brojí proti zakazování potratů.

Přátelům a spolupracovníkům údajně naznačil, že by byl připraven utratit ve volbách nejméně miliardu dolarů. Ke kandidatuře jej vyzval už koncem ledna byznysmen Rupert Murdoch.

V USA dosud nezávislý kandidát prezidentské volby nikdy nevyhrál. Podle nedávného průzkumu by ani Bloomberg neměl velkou šanci a jeho kandidatura by spíše pomohla kontroverznímu realitnímu magnátu Trumpovi.

Po státě Iowa se nyní koná výběr obou hlavních politických formací ve státě New Hampshire, o prezidentskou nominaci se utkají dva demokraté a devět republikánských politiků. I když jsou volební analýzy v předpovědích opatrné, favoritem republikánů je miliardář Trump a v demokratickém táboře má nejvyšší preference vermontský senátor Sanders.