V americkém Texasu zdravotníci zaznamenali první známý přenos viru zika z člověka na člověka. Podle nich k nákaze došlo zřejmě po sexuálním styku, a nikoliv po bodnutí komárem. Stalo se tak pouhý den poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětový stav nouze kvůli viru, který způsobuje vývojovou poruchu mozku lidských plodů.

Texaský zdravotnický úřad uvedl na svém twitterovém účtu, že se dotyčný člověk nakazil po sexuálním kontaktu s jiným člověkem, který předtím cestoval do Venezuely.

"Vyhodnocujeme detaily z případu, ale přenos skrze pohlavní styk z infikované osoby na zdravou je velmi pravděpodobný," napsal úřad. Doposud se v Texasu neobjevil ani jeden případ přenosu viru skrze bodnutí komára.

Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) potvrdilo, že se skutečně jedná o první případ nakažení virem zika u člověka, který necestoval do míst, kde se momentálně nákaza šíří. Na druhou stranu CDC ještě u texaského případu nevyšetřilo, jak skutečně k přenosu došlo. Kvůli případu ale doporučuje, aby muži zvažovali používání kondomů a ženy se vyhnuly kontaktu se spermatem nakažených mužů.

Virus zika se objevil už ve více než 30 státech. Jenom v Brazílii se nakazily odhadem čtyři tisíce dětí. Nyní se šíří dál po celé Americe. WHO zároveň v úterý vyjádřila obavy, že se zika může brzy rozšířit také do Afriky a Asie.

Virus přenášejí komáři druhu Aedes aegypti skrze bodnutí. Nebezpečím je hlavně pro nenarozené děti, protože způsobuje nedostatečný vývoj mozku. Proti viru neexistuje účinný lék. Několik farmaceutických firem už oznámilo, že pracují na vývoji vakcíny. Podle expertů může její vývoj trvat měsíce nebo roky, než se dostane do podoby, která by se dala rozsáhle aplikovat.