Na svůj twitterový účet dala o víkendu Marissa Mayerová fotku svých dvouměsíčních dvojčat s poznámkou, že děvčátka jsou čím dál větší a hezčí. O internetové firmě Yahoo!, kterou jejich maminka už čtvrtým rokem vede, se ale totéž říct nedá.

Výsledky za poslední kvartál roku 2015, jež zveřejnila v úterý večer, sice dopadly o trochu lépe, než analytici čekali, důvod k oslavám to ovšem není.

Speciálně mezi zaměstnanci kdysi ikonického vyhledávače šampaňské nebouchalo, protože Mayerová potvrdila, že bude pokračovat zeštíhlovací kúra a o místo přijde 15 procent pracovníků, tedy zhruba 1500 lidí.

Firma také zavře pět svých poboček, mimo jiné v Mexiku a Argentině. Vedle toho pak působí informace, že čtvrtletní tržby ve výši 1,27 miliardy dolarů překonaly o 80 milionů výhledy odborníků, jako vesměs nepodstatná.

Celkové tržby za loňský rok dosáhly pěti miliard dolarů, provozní zisk činil 952 milionů dolarů, což je meziroční pokles o 30 procent.

Hodnota firmy je pod 30 miliardami dolarů, což je polovina ceny z období před deseti let.

Marissa Mayerová přišla do Yahoo! v létě 2012 a tehdy z toho byla v technologickém světě senzace. Respektovaná počítačová expertka a dlouholetá úspěšná manažerka Googlu (byla jeho zaměstnancem číslo 20) měla dobrou pověst, a navíc k sobě připoutala velkou pozornost i tím, že to byla mladá, atraktivní žena (narodila se v květnu 1975), což v Silicon Valley, ovládaném převážně muži, není zdaleka samozřejmost.

Její úkol byl jasný - znovu nastartovat společnost, která stála v polovině 90. let u komerčního rozvoje internetu, avšak postupně se nechala předběhnout jak Googlem, tak Facebookem, které stáhly většinu inzertních příjmů na svou stranu.

Její strategie byla zaměřit se na mobilní služby, video, fotografie a sociální sítě, a to s pomocí rozsáhlých akvizic na poli nadějných start-upů. Za ně postupně utratila miliardy dolarů. Jenže výsledek se ne a ne dostavit. Pravda, v době jejího nástupu se akcie Yahoo! obchodovaly za 15 dolarů a na podzim 2014 se vyšplhaly k 50 dolarům, jenže nůžky mezi Yahoo! a hlavními konkurenty se nadále rozevíraly. Za loňský rok se cena akcií Yahoo! propadla o třetinu, včera se prodávaly za 29 dolarů za kus.

Loni začali na Mayerovou, jejíž kouzlo postupně vyprchávalo, jak se ukazovalo, že většina akvizic, které udělala, neměla valný smysl, tlačit nespokojení akcionáři z hedgeových fondů. Nejhlasitější byli ti ze SpringOwl Asset Management a Starboard Value. V dopisech vedení Yahoo! vyzvali k dramatickým krokům a naznačili, že by Mayerová a spol. měli skončit. Mimo jiné je rozlítilo, že uložila k ledu plán na oddělení části firmy, která drží mnohamiliardový podíl v čínském e-shopu Alibaba.

Právě je se pokusila utišit při úterním ohlášení výsledků - slíbila, že kromě propouštění dojde i na rozprodej služeb, které nejsou pro Yahoo! klíčové. "Mohlo by to znamenat příjem až ve výši jedné miliardy dolarů," poznamenala. Nechat si zatím chce to, na co se po svém nástupu zaměřila, tedy vše spojené s mobilními aplikacemi či videem. Burzovní makléři ale na její plán moc nadšeně nereagovali, akcie se po oznámení mírně propadly.

Marisse Mayerové její mandát v čele Yahoo! skončí v létě. Ať se bude dít cokoliv, má jisté, že zůstane jedním z nejlépe placených šéfů velkých amerických firem, což je další z důvodů, proč se proti ní zvedá taková kritika.

Za rok 2014 si včetně odměn a opcí na akcie přišla na 42 milionů dolarů. Mimochodem šéf největší banky v USA Jamie Dimon z JPMorgan Chase dostává asi polovinu.

A pokud by Mayerová zůstala v čele Yahoo! i v roce 2016, měla by nárok na celkovou odměnu přesahující 300 milionů dolarů.

Ovšem to, že by se Marissa Mayerová, která vzbudila velkou pozornost i tím, že ve firmě prodloužila placenou mateřskou dovolenou, udržela ve funkci šéfky vyhledávače déle, není moc pravděpodobné. Stejně jako to, že Yahoo! zůstane ještě dlouho samostatnou firmou. Tlak na to, že by se měla rozdělit na část internetovou a tu, která spravuje podíl v Alibabovi, trvá (a Mayerová s tím počítá, jen významně upravila přeměnu, což bude trvat mnohem déle na realizaci).

Předseda představenstva Maynard Webb prohlásil: "Myslíme si, že zvážení některých strategických alternativ, které jsou paralelní k plánům managementu, je v nejlepším zájmu akcionářů." Jinými slovy, jak poznamenal magazín Fortune, Webb oznámil, že by bylo fajn, kdyby si Yahoo! někdo koupil.

Už v minulosti projevil zájem telefonní operátor Verizon a v posledních dnech se spekulovalo o známém investorovi Marcu Andreessenovi a fondu Silver Lake, ti to ovšem oficiálně popřeli.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se