O situaci na Blízkém východě se zajímá jen třetina Čechů, naopak většinu, 67 procent, dění v Izraeli a Palestině nezajímá.

Větší zájem o něj lidé ale projevují v souvislosti s aktivitami takzvaného Islámského státu (IS) a se situací kolem uprchlíků. V těchto případech se o vývoj na Blízkém východě zajímá 67, respektive 74 procent občanů.

Podle většiny lidí aktivity IS a uprchlická krize představují hrozbu pro mír ve světě a bezpečnost Evropy i Česka. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V porovnání s průzkumem z října 2011 se zájem lidí o Blízký východ zvýšil o 13 procentních bodů. V březnu 2011, kdy Blízký východ spolu se severní Afrikou prožíval počátek událostí takzvaného arabského jara, byl zájem o dění v oblasti proti současné době ale o 21 bodů vyšší.

Při pohledu na vztahy Palestinců a Izraele jsou lidé stále skeptičtí. Za dobré je považují jen čtyři procenta dotázaných, podle 14 procent nejsou ani dobré, ani špatné a 54 procent si myslí, že jsou špatné. Osmadvacet procent lidí nedokázalo odpovědět. Proti roku 2011 se výsledky nijak výrazně nezměnily, mírně ale ubylo negativních odpovědí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

S mezinárodním uznání Palestiny jako nezávislého státu souhlasí 38 procent občanů, 19 procent nikoliv. V roce 2011 souhlasilo s uznáním Palestiny jako nezávislého státu l o 14 procentních bodů více lidí.

Z vystupňování konfliktu mezi Izraelem a Palestinci lidé nejčastěji viní obě strany. Podle 13 procent dotázaných mají na něm největší podíl Palestinci a podle deseti procent Izrael. Tři procenta lidí viní někoho jiného.

S ohledem na mír ve světě považuje situaci v Izraeli a Palestině za hrozbu 54 procent občanů, kvůli evropské bezpečnosti se jí obává 44 procent lidí a kvůli bezpečnosti České republiky 30 procent. Daleko větší hrozbu pro svět, Evropu i Česko ale představuje podle dotázaných Islámský stát a uprchlická krize. Obavy z nich má přes 80 procent respondentů.