Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,4 procenta, zatímco dosud počítal s růstem 3,6 procenta. Důvodem je výrazně slabší obchodní výměna s Čínou a také nižší ceny komodit, které mají nepříznivé dopady na některé mladé tržní ekonomiky v čele s Brazílií. MMF to v úterý uvedl v aktualizovaném výhledu. Odhad růstu čínské ekonomiky ale MMF nechal beze změn na 6,3 procenta.

Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld řekl, že reakce finančních trhů na zpomalování hospodářského růstu v Číně a na pokles cen ropy je možná přehnaná.

Odhad růstu na příští rok MMF proti předchozí říjnové prognóze snížil rovněž o 0,2 procentního bodu, a to na 3,6 procenta. MMF varoval před hrozbou dalšího posilování amerického dolaru, obnovené averze investorů vůči riziku a eskalace geopolitického napětí.

"Rizika jsou nyní nakloněna směrem k rozvíjejícím se ekonomikám," uvedl fond. "Vyspělé ekonomiky čeká mírné zotavení, rozvíjející se ekonomiky ale čelí nové realitě slabšího růstu," dodal.

Odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny MMF zlepšil o 0,1 procentního bodu na 1,7 procenta. Toto tempo by si podle fondu měla eurozóna udržet i v příštím roce. Ve Spojených státech počítá fond v letošním i příštím roce s růstem 2,6 procenta. To představuje zhoršení z dříve předpokládaných 2,8 procenta.

Fond nadále očekává, že hospodářský růst v Číně letos zpomalí na 6,3 procenta a napřesrok až na šest procent. Loni se hrubý domácí produkt Číny podle dnešního sdělení tamního statistického úřadu zvýšil o 6,9 procenta. To je nejpomalejší tempo za posledních 25 let, avšak vzhledem ke strukturálním změnám čínské ekonomiky očekávaný výsledek.

MMF zveřejnil nový výhled v době, kdy světové finanční trhy procházejí turbulencemi v důsledku obav ohledně čínské ekonomiky a poklesu cen ropy. "V Číně nepozorujeme žádnou velkou změnu základních ekonomických faktorů ve srovnání se situací před šesti měsíci," upozornil v úterý Obstfeld.

Pokles cen ropy podle Obstfelda sice vytváří tlak na těžaře, má však příznivý vliv na spotřebitelské výdaje. Například v eurozóně tak soukromá spotřeba podporovaná levnou ropu a nízkými úrokovými sazbami kompenzuje zhoršující se výsledky zahraničního obchodu, uvedl MMF.

Měnový fond zlepšil odhady letošního hospodářského růstu pro Německo a Španělsko a potvrdil výhled pro Británii a Itálii. Mírně naopak zhoršil prognózu pro Francii.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

MMF také předpověděl, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o jedno procento po loňském propadu o 3,7 procenta. Zhoršil tak svou říjnovou prognózu, podle které se letos měl hrubý domácí produkt Ruska snížit o 0,6 procenta. V příštím roce počítá fond s návratem ruské ekonomiky k růstu, jehož tempo by mělo činit jedno procento.