Poslanci z mediálního výboru sněmovny ve středu dopoledne hodinu a půl řešili, jestli se mají zabývat uniklou korespondencí předsedy vlády. V e-mailech publikovaných na serveru White Media jsou totiž mimo jiné screenshoty údajných zpráv, které premiér dostával o průběhu volby nového generálního ředitele Českého rozhlasu. Měl mu je posílat přímo předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík. Záležitost je citlivá kvůli tomu, že k volbě nového ředitele má dojít už příští týden a radní mají být ze zákona apolitičtí.

Po bouřlivé diskusi ale většina poslanců odmítla tento případ projednávat. Sám Šafařík se z jednání mediálního výboru v úterý před sedmou večer omluvil kvůli zdravotním důvodům. Poslancům alespoň rozeslal své stanovisko e-mailem. Zopakoval v něm dřívější prohlášení, že zveřejněné e-maily nejsou autentické.

Části poslanců vadilo, že by se měla záležitost projednávat v jeho nepřítomnosti, další prohlašovali, že jednoduše nechtějí diskutovat o ukradených e-mailech.

"Co se týče zveřejňování e-mailů z různých serverů, o tom se ani nedá říct, jestli je to slušné, nebo ne. To je prasárna," řekla doslova Vlasta Bohdalová (ČSSD). Ještě drsněji se vyjádřil komunistický poslanec Vladimír Koníček, který okolnosti zveřejnění e-mailů označil jako "sr...., ve kterých není možné se babrat".

Poslankyně ODS Miroslava Němcová připomněla, že výbor nemá v podstatě o čem jednat, protože k věci ještě nepřijala stanovisko ani rozhlasová rada. "Nejste schopen organizovat jednání výboru tak, aby bylo o čem se bavit. Děláte z toho pavlač typu jedna paní povídala," vyčetla Komárkovi.

"Sám jsem v Českém rozhlase působil. Mám sakra velký problém pracovat s takovými materiály, jednak z důvodu neověřitelnosti a jednak z důvodu zdroje, ze kterého pocházejí. Ale je to podezření na možnou komunikaci, je vážné a velké a bavíme se tu o veřejném zájmu," oponoval poslanec Martin Kolovratník (ANO). "Objevují se názory, že by volba mohla být zpolitizovaná. Nebudu skrývat, že je, říkám já," zdůraznil Martin Komárek (ANO).

"Šafařík se nechová jako chlap. Buď má říct: ano, já jsem to psal a nic na tom není, mám právo mluvit s politiky jako jiní členové rady. Smekl bych. Nebo má říct: nepsal jsem to, nějaký ničema to zfalšoval, a smekl bych taky," poznamenal Komárek a dodal: "Je to politický fakt, ke kterému se musíme postavit, i když pochází z kradené pošty." Ve věci je ochoten interpelovat premiéra.

K poslancům ANO se přidal sociální demokrat Vítězslav Jandák. "Ono nás nezabije, když tu posedíme a vyslechneme si názor rady," prohlásil. Pokud by mediální výbor věc zametl pod koberec, vrhne to podle něj na poslance špatné světlo.

Aféra s nabouranými e-mailovými schránkami se přímo dotýká i dvou členů výboru. Server White Media v uplynulých dnech publikoval screenshoty z e-mailu poslance Jana Chvojky (ČSSD). Dnes prolomení e-mailu oznámil další sociální demokrat. "Po skončení výboru jdu na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože pravděpodobně zkopírovali i moje e-maily. Příště můžeme takhle svolat výbor kvůli mně," řekl kolegům Jan Birke (ČSSD).

Sami radní Českého rozhlasu se za celou dobu vůbec nedostali ke slovu. Nového generálního ředitele mají zvolit na své první letošní veřejné schůzi ve středu 20. ledna. Do finále postoupilo pět kandidátů: Jakub Končelík, Michael Kralert, Tomáš Němeček, Tomáš Skřivánek a René Zavoral.