Norská sociální služba odebrala před pár týdny české matce a norskému otci devítiměsíční dceru. Děvčátko má prý nemocné ledviny a pobývalo v nemocnici. Podle norských úřadů mají rodiče údajně s potomkem nedostatečně vyvinutý kontakt. Oznámil v úterý Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových. Uvedl, že o situaci už informoval prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Ministerstvo práce podle svého mluvčího Petra Habáně nebude případ komentovat, dokud mu k tomu matka dítěte nedá souhlas.

"Jsem přesvědčena, že podklady jsou dostatečně věrohodné a ověřené," uvedla k případu opoziční poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která je členkou výboru. Řekla, že se na ni rodina obrátila minulý pátek. O odebrání své dcery se rodiče dozvěděli prý na Štědrý den a děvčátko má být v trvalé péči pěstounů. Rodina si najala v Norsku advokáta a připravuje odvolání.

Podrobnosti, proč norský úřad na ochranu dětí Barnevernet o odebrání a svěření do pěstounské péče rozhodl, Chalánková nesdělila. "Úřadu vadí údajně nedostatečně vyvinutý kontakt s dítětem, rodičům vyčetl také jejich z kontextu vytržené výroky o tom, že nechtějí, aby dítě trpělo," napsal výbor v tiskové zprávě.

Podle Habáně matka nyní není v kontaktu ani s ministerstvem práce, jehož Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí by kauzu řešil, ani s českým velvyslanectvím v Norsku. "Maminka se na nás obrátila loni v listopadu s případem hrozícího odebrání holčičky. Požádali jsme ji o podklady a dohodli jsme se, že budeme přímo kontaktovat Barnevernet, pokud o to bude mít maminka zájem. Uvedla, že věc probere se svým právním zástupcem. Na náš dotaz, zda máme vstoupit do jednání s Barnevernetem, od konce listopadu již nereagovala," řekl Habáň.

Dodal, že ministerstvo v úterý po zveřejnění informací matku oslovilo s dotazem, zda se může ke kauze vyjadřovat. "Do její reakce nehodláme případ jakkoliv komentovat - už jen z důvodu práva rodiny na soukromí," uzavřel Habáň.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dítě se narodilo v Norsku loni koncem dubna, stejně jako jeho matka má české občanství. Holčička trpí podle Chalánkové vážnou genetickou chorobou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Rodiče si brali dítě prý pravidelně domů a věnovali se mu.

Lékaři podle poslankyně rodinu chválili a požádali pro ni norskou sociálku o odlehčovací službu. Úřad péče o dítě Barnevernet ale dostal i oznámení od nadřízeného zdravotní sestry, na niž si prý rodiče stěžovali. "Nikdy rodiče neviděl a ani sociálka nikdy rodinu nenavštívila," tvrdí Chalánková. Podle ní chtějí úřady dítě přemístit do jiné nemocnice blíž k pěstounům. Rodiče podali podle výboru okamžitě žádost o "zastavení přesunu".

Výbor informoval o kauze prezidenta a premiéra. Chalánková řekla, že se s ní předseda vlády ve čtvrtek kvůli případu sejde.

Už dřív vzbudil pozornost případ bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly české matce a otci. Loni rozhodly o adopci. Matka Eva Michaláková se odvolala. Řízení by se mělo konat koncem února.

Podle Chalánkové a dalších kritiků je norský systém péče o děti netransparentní. Odpůrci norské sociálky tvrdí, že úřady odebírají děti cizincům a trvale je svěřují pěstounům. Své kauzy má třeba Polsko, Slovensko či Rumunsko. Protesty proti postupu norských úřadů se nyní konají v mnoha městech.

Norská strana se už k případu Michalákových nevyjadřovala. Velvyslanectví před časem uvedlo, že nemá k informacím přístup a norské úřady věc nekomentují s ohledem na ochranu soukromí dětí. Ambasáda ale také v jednom z dřívějších prohlášení napsala, že norská sociální služba neodebrala bratry Michalákovy z rodiny bez závažného důvodu. O vážné situaci se zmínila i některá média, vycházela přitom ze spisů k případu.

Devítiměsíční holčičku měly norské úřady odebrat české matce a norskému otci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových