Americká stanice Fox News vysílala loni v srpnu debatu republikánských kandidátů na prezidenta. V clevelandské aréně ji živě sledovalo několik tisíc lidí, dalších 24 milionů u televizních obrazovek. Pár desítek diváků bylo ale zavřených ve speciálním studiu a každou jejich reakci a výrazy ve tváři snímal počítač. Vyšlo tak najevo, že největší radost zažívali při vystoupení Donalda Trumpa a největší vztek, když Jeb Bush prohlásil, že válka v Iráku byla možná chyba.

Kalifornskou společnost Emotient, která technologii na čtení emocí vyvinula, teď koupil Apple. Jaké přesně má nejhodnotnější firma světa s ambiciózním start-upem plány, neprozradila.

Jde ale o několikátou takovou akvizici v řadě. Loni v květnu výrobce iPhonů ovládl společnost Metaio, jež vznikla v roce 2003 ve vývojovém týmu Volkswagenu a která umí propojovat virtuální realitu se skutečnými záběry kamer mobilních telefonů.

V listopadu 2015 zase koupil Apple švýcarské vývojáře Faceshift, jejichž program převádí výrazy tváří do počítačových animací. Tyto služby využívají producenti filmů (třeba posledního dílu Hvězdných válek) a PC her. Rozpoznávání pohybů a převádění záběrů do animací se věnovaly i start-upy, jež Apple získal v letech 2010 a 2013, izraelský PrimeSense a švédský Polar Rose.

Technologie, které má k dispozici Emotient, by se mohly hodit Applu v jeho plánovaném vstupu do autoprůmyslu. Emotient už před dvěma lety zveřejnil video, na kterém ukazoval, jak by se jeho systém dal využít při řízení. Kamera by snímala řidičův obličej, a jakmile by například rozpoznala frustraci, software by začal hledat objízdnou trasu či nejbližší místo, kde zastavit.

List Financial Times uvádí, že velkou proměnou prochází síť originálních prodejen Applu pod taktovkou bývalé šéfky oděvní firmy Burberry Angely Ahrendtsové. I v nich by se Emotient uplatnil. Až dosud s ním spolupracovaly například reklamní agentury kvůli posuzování marketingových kampaní, zájem měli i lékaři, protože systém by mohl u pacientů, kteří se nemohou hýbat, odhalit bolest.

Emotient vznikl v roce 2008 a dosud od investorů, mimo jiné od Intel Capitalu, vybral osm milionů dolarů. Podle svého profilu na síti LinkedIn má do 50 zaměstnanců. Cena, jakou Apple za Emotient zaplatil, není známá.

Co se ale ví, je, že téma umělé inteligence, na níž stojí i systém Emotient, je něco, co technologické koncerny mimořádně zajímá. Bylo to vidět i na veletrhu spotřební elektroniky CES, který se minulý týden konal v Las Vegas. Většina nejdiskutovanějších novinek se točila kolem virtuální reality nebo samořiditelných aut, obojí je s umělou inteligencí úzce propojené. Chytrou dodávku představil Volkswagen, koncept elektrického supersportu start-up Faraday Future.

A Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, oznámil, že během roku by chtěl vyvinout virtuálního asistenta, který by uměl rozpoznat jeho hlas a pomáhal by mu ovládat třeba domácnost. Aby přiblížil, jak by to mělo fungovat, pomohl si populárním komiksem o superhrdinovi Iron Manovi, jehož hlavním pomocníkem je Jarvis. Toho diváci znají jen jako všudypřítomný hlas, který ovládá veškerou fantastickou techniku, již bojovník proti zlu používá.

Mimochodem, s hlasovým ovládáním a umělou inteligencí souvisí i jiná nedávná akvizice Applu. Loni v říjnu podnik z Cupertina oznámil, že koupil britskou společnost VocalIQ. Její odborníci by měli vylepšit fungování hlasové asistentky Siri na iPhonech. Jednak by měla mluvit přirozeněji, jednak by měla i lépe rozumět.