Strany zastoupené v Poslanecké sněmovně se chystají na kampaň pro letošní krajské a senátní volby utratit řádově desítky milionů korun, pokud již alespoň rámcově určily rozpočet.

Lidovci a hnutí Starostové a nezávislí si na kampaň vyčlenili 15 milionů, TOP 09 zatím hovoří o desítkách milionů, komunisté se celkově chtějí vejít do dvaceti a Úsvit do deseti milionů. Všechny strany údajně již mají nebo plánují zřídit transparentní účty, aby byly informace o financování dostupné veřejnosti.

ČSSD spustila volební transparentní účty v úterý, příjmy a výdaje na nich má pravidelně kontrolovat auditor. Výši rozpočtu podle mluvčí Evy Gregorové strana určí až po jmenování volebního manažera, které je v plánu do 14 dnů. V posledních parlamentních volbách strana investovala celkem 86,9 milionu korun, náklady na krajské a senátní volby jsou však tradičně výrazně nižší.

"Všechny finanční operace počínaje 4. lednem 2016 zveřejňujeme na našem webu. Veřejnost se tak bude moct přesně dozvědět, kolik peněz jsme pro účely krajských a senátních voleb uvolnili," uvedl v tiskové zprávě místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec.

Transparentní účty v kampani poprvé využili kandidáti v přímé prezidentské volbě před třemi lety. Strany zatím obdobnou povinnost nemají, většina to dělá dobrovolně. Léta odkládaný zákon upřesňující pravidla financování kampaní nyní projednává sněmovna.

Hnutí ANO zřídilo nový, veřejně dostupný účet loni v březnu. Transparentní financování se podle mluvčího ANO Vladimíra Vořechovského bude týkat i letošních voleb. "Po nich také souhrnně zveřejníme všechny informace, aby každý věděl, kolik nás volby stály," řekl Vořechovský s tím, že podrobnosti se dolaďují v těchto dnech.

V parlamentních volbách bylo ANO rekordmanem se 111 utracenými miliony. Stranu financuje její zakladatel, vicepremiér Andrej Babiš.

Podle výsledků hospodaření strany v roce 2014 hnutí ANO dlužilo Babišovi 65 milionů korun.

Lidovci si na volby pravidelně berou úvěr, letos to bude deset milionů. Na centrální úrovni mají v plánu investovat deset milionů do krajských voleb a poloviční částku do senátních. "Na krajské úrovni si jednotlivé kraje sestaví svoje rozpočty a další financování je v jejich kompetencích. Lze předpokládat i finanční podporu od jednotlivých kandidátů," uvedla mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová.

Podle mluvčí opoziční TOP 09 Martiny Mackové půjdou na krajské kampaně do regionů desítky milionů korun.

"K těmto financím si každý kraj může přidat další částku," informovala Macková.

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosavadní partner TOP 09, půjde do kampaně samostatně a podle místopředsedy Stanislava Polčáka na ni plánuje vydat 15 milionů korun. Kampaň bude strana financovat centrálně a příspěvky chce rozdělovat podle průběhu vyjednávání v jednotlivých regionech.

Před čtyřmi lety, kdy obě strany kandidovaly společně, je krajská kampaň vyšla na 24 milionů a senátní na 4,5 milionu korun.

Občanští demokraté si stanoví rozpočet až po volbě nového vedení na kongresu, který začíná v Ostravě příští sobotu.

"Stejně jako v předchozích letech se na přípravě a financování krajských voleb bude podílet jak centrála ODS, tak i samy jednotlivé regiony," sdělila mluvčí Jana Havelková.

Komunisté odhadují celkové náklady voleb do 20 milionů. "KSČM uvolní z centra na krajské volby devět milionů korun, na senátní pět milionů na první a jeden milion na druhé kolo, další finanční prostředky uvolní krajské a okresní výbory," uvedl první místopředseda Petr Šimůnek.

Poloviční rozpočet plánuje Úsvit. "Kampaň ladíme, bude vedena centrálně, zejména ta do krajů. Vzhledem k tomu, že nemáme žádné sponzory a financujeme všechno ze stranických prostředků, je rozpočet někde kolem deseti milionů korun," řekl místopředseda hnutí Jan Zilvar.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a ODS rovněž potvrdili, že strany zřídily transparentní účty, hnutí Úsvit se ho chystá otevřít v nejbližších dnech. Komunisté využijí transparentní účet pro volby do Senátu.

Poslanci v říjnu v prvním čtení podpořili vládní návrh novely zákona, podle něhož by v budoucnu měly strany za kampaň pro volby do sněmovny utratit maximálně 90 milionů a u krajských voleb by byl limit stanoven na sedm milionů na každý kraj. Novela má také přinést povinné zřízení transparentních účtů a podřízení dohledu nad hospodařením stran nezávislému úřadu. Změna pravidel má platit až od roku 2017, na letošní volby se tedy vztahovat nebude.