Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit správu majetkových účastí státu v obchodních společnostech, kterou vykonávají ústřední orgány státní správy.

Praha. 13.00 Kolektivní vyjednávání o výši mzdových tarifů v zemědělství.

Praha. Česká národní banka zveřejní základní měsíční údaje platební bilance za říjen 2015.

Praha. Zasedá řídící výbor Českých drah. Součástí programu má být jednání o změně členů dozorčí rady.

Praha.  Schůze vlády. Na programu jsou návrhy změn zákonů o ochraně ovzduší, o správních poplatcích, o sociálních službách a o zvláštních řízeních soudních. Vláda projedná i návrh na přijetí uprchlíků z Iráku.

Praha. Zasedání tripartity. Bude se zabývat například situací kolem dolu Paskov a OKD nebo současnou situací ve zdravotnictví.

Brusel. Zasedání ministrů zemědělství a rybolovu zemí EU. 

Bratislava. Slovenský statistický úřad zveřejní údaje o vývoji inflace v listopadu.

Orkla nákupem Hamé posílí ve střední Evropě a vrátí se do Ruska, říká šéf norské firmy

Šéf norské skupiny Orkla Peter Arne Ruzicka.

Byl to velmi dlouhý proces plný zvratů. Hamé jsme ale hodně chtěli a jsme rádi, že se to podařilo, hodnotí v rozhovoru pro HN ředitel norské skupiny Orkla svou novou akvizici v Česku. Firma v pátek oznámila, že zhruba po roce vyjednávání se stávajícími vlastníky Nordic Partners převezme Hamé za 4,7 miliardy korun.

Orkla se měla o jednu z největších firem na tuzemském potravinovém trhu ucházet už i v minulosti. Konkrétně v roce 2008, když Leoš Novotný st. a jeho partneři nakonec prodali společnost islandsko-pobaltskému investičnímu fondu Nordic Partners. Tehdy byla cena za Hamé 4,5 miliardy korun.

Čína plánuje rušit ztrátové státní podniky, chce tak posílit růst slábnoucí ekonomiky

Čína, vlajka, čínská vlajka, čínské vlajky, pekingČínské státní firmy, které budou tři roky po sobě ve ztrátě, by měly odejít z trhu prostřednictvím konkurzu nebo jiným způsobem, uvedl v pátek tamní úřad pro dozor nad státním majetkem. Prohlášení následuje poté, co čínský premiér Li Kche-čchiang vyzval k očištění ekonomiky od nevýkonných firem, které označil za zombie, a k vypořádání se závažnou nadměrnou kapacitou v některých odvětvích.

Horší než drogy. Za byznys s vlastním javorovým sirupem hrozí Kanaďanům vězení

Javorový Sirup

Drobná starší Kanaďanka Angèle Grenierová jen stěží připomíná kriminálnici nebo drogovou dealerku. Přesto ji podle BBC kvůli pašeráctví může čekat dlouhý pobyt ve vězení a pokuta ve výši až 500 tisíc kanadských dolarů, což je přes devět milionů korun. Neprodává ani zbraně, ani drogy, ale javorový sirup.

Quebecu, největší kanadské provincii, se přezdívá Saúdská Arábie javorového sirupu. Vyrábí se tu totiž tři čtvrtiny světové produkce oblíbené sladké pochutiny. Výrobců sirupu je v zemi téměř sedm a půl tisíce. Většina z nich sirup vyrábí na rodinných farmách.

Vznikne největší chemická skupina na světě. Dow Chemical se spojí s konkurentem DuPont

Logo americké chemické společnosti DuPontAmerický výrobce chemikálií Dow Chemical se dohodl na spojení s domácím konkurentem DuPont. Podle agentury DPA jde o největší fúzi v historii chemického průmyslu. Spojením dvou největších a nejstarších chemických výrobců v USA vznikne skupina v hodnotě kolem 130 miliard dolarů (3,2 bilionu korun) a tržbami přes 90 miliard dolarů, celý koncern se má ale brzy znovu rozdělit.

Globální cena za vypouštění emisí není reálná, říká francouzský klimatolog Franck Lecocq

Franck Lecocq, ředitel pařížského Mezinárodního enviromentálního a rozvojového výzkumného centra (CIRED).Klimatická konference, která již týden probíhá v Paříži, globální oteplování nevyřeší, je ale důležitým startovacím bodem, říká v rozhovoru pro HN Franck Lecocq, ředitel pařížského Mezinárodního enviromentálního a rozvojového výzkumného centra (CIRED) a spoluautor 4. a 5. zprávy Mezinárodního panelu pro změny klimatu při OSN.

Země se podle něj budou muset nejen dohodnout, nejen kdy a o kolik sníží emise, ale i jakým způsobem. Jedním z důležitých nástrojů je zpoplatnění vypouštění emisí oxidu uhličitého.