Americký výrobce chemikálií Dow Chemical se dohodl na spojení s domácím konkurentem DuPont. Podle agentury DPA jde o největší fúzi v historii chemického průmyslu. Spojením dvou největších a nejstarších chemických výrobců v USA vznikne skupina v hodnotě kolem 130 miliard dolarů (3,2 bilionu korun) a tržbami přes 90 miliard dolarů, celý koncern se má ale brzy znovu rozdělit.

Sloučená skupina s názvem DowDuPont bude největším chemickým koncernem na světě. Dohoda nicméně předpokládá, že se nová skupina rozdělí do tří samostatných podniků zaměřených na zemědělské chemikálie, specializované chemikálie a plasty, což jsou obory, u nichž se vývoj trhu a vyhlídky značně odlišují. Podle obou firem se oddělení uskuteční do 18-24 měsíců po dokončení fúze, které se očekává ve druhé polovině příštího roku.

Firmy fúzi označují za "sloučení rovných". Po vzájemné výměně akcií mezi oběma společnostmi budou akcionáři DuPontu stejně jako akcionáři Dow Chemical vlastnit zhruba polovinu koncernu. Transakce ale podléhá souhlasu regulačních úřadů, od nichž se vzhledem k překrývání aktivit v řadě oborů čeká podrobné zkoumání dopadů dohody na konkurenční prostředí.

Generální ředitel DuPontu Ed Breen se stane i výkonným šéfem spojené společnosti. Šéf Dow Chemical Andrew Liveris nastoupí do funkce výkonného předsedy správní rady. Spojení pomůže oběma společnostem ušetřit v prvních dvou letech na nákladech zhruba tři miliardy dolarů, sdělili jejich šéfové.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Analytici podle agentury Reuters očekávají, že fúze povede k dalším spojováním v sektoru. Tlak to vyvine zejména na německé koncerny BASF a Bayer, kteří se na poli zemědělských chemikálií potýkají s poklesem cen zemědělských komodit. Čekají se rovněž nové nabídky na převzetí dalších evropských producentů, zejména na švýcarskou Syngentu, o kterou už letos neúspěšně usilovala americká Monsanto.

Spojení obou firem a následné rozdělení nové společnosti je vítězstvím aktivistických investorů. Ti žádali vedení obou podniků o oddělení méně ziskových divizí od lukrativních aktivit.