Západočeský Sokolov má dnes v jedenatřiceti hernách a restauracích stovky výherních automatů. Více než dvacetitisícové město tak patří na špičku v Česku. Nejenže vyčnívá v počtu výherních automatů na obyvatele, je také v popředí žebříčku v množství dlužníků.

Ukazuje to studie, kterou vypracovala společnost M.B.A. Finance. Ta je přední firmou v oblasti správy a vymáhání pohledávek a zaměřuje se také na poradenství. Její analytici porovnali počty automatů a dlužníků v 76 českých okresech. A zjistili, že tam, kde je hazard rozšířenější, je i více lidí s dluhy.

"Kde se vyskytuje větší počet sociálně slabých lidí, objevuje se i více heren. Ideální podmínky mají herny v oblastech s vysokou nezaměstnaností, respektive kde je větší koncentrace obyvatel neuplatnitelných na trhu práce, kteří se uchylují k iluzi, že peníze získají z hazardu," říká provozní ředitel M.B.A. Finance Jakub Zakrzecki.

207 automatů

na 10 000 obyvatel mají v okrese Tachov v Plzeňském kraji. Podle studie firmy M.B.A. Finance je to nejvíce ze 76 okresů v ČR, které studie porovnávala.

Souvisí dluhy s automaty?

To může být i případ okresu Sokolov, kde je podle studie oproti celorepublikovému průměru o 56 procent automatů a o 62 procent dlužníků více. Sokolovský starosta Jan Picka (ČSSD) připouští, že dluhy obyvatel s počtem heren souvisí. "Souvislost v tom musím vidět, ale opravdu jen minimální," uvedl Picka. V Sokolově mají podle starosty vliv na počty dlužníků i další faktory. Tím hlavním jsou prý společnosti, které půjčují prakticky hned.

Podobně to vidí také v Teplicích. I tady podle primátora Jaroslava Kubery (ODS) dluhy rostou i kvůli úvěrovým firmám. Kubera odmítá, že by vysoký počet automatů měl spojitost s dluhy občanů jeho města. V okrese Teplice je dnes přitom téměř dvojnásobek výherních automatů oproti průměru v ČR. Rovněž v počtu dlužníků patří severočeské město na vrchol žebříčku.

"Souvislost je náhodná. Radnice má největší počet dlužníků u pokut za přestupky v dopravě. Ty jsou absolutně nevymahatelné a jsou to desítky milionů korun," prohlásil Kubera. "Navíc největšími klienty našich kasin jsou arabští lázeňští hosté a Vietnamci. A ti zadluženi v žádném případě nejsou," dodal.

Rušení heren se prý vyplácí

Podle analytiků společnosti M.B.A. studie potvrzuje, že města, která již začala počet automatů a heren snižovat, mají i méně dlužníků. Ukazují to na příkladu okresů Opava nebo Blansko. Opava navíc vyčnívá ve srovnání se sousedními městy. Třeba pár kilometrů vzdálená Ostrava má oproti Opavě dvakrát tolik výherních automatů i dlužníků.

"Podle nás je to jasný signál, že pokud se sníží nebo úplně eliminuje počet herních automatů, nebudou rizikové skupiny 'podléhat svodům', které jim odčerpávají již tak skromné finance. Herny jsou průvodním jevem a navazují na další negativní sociální jevy, jako jsou nezaměstnanost, závislost na sociálních dávkách, alkoholismus a kriminalita," uvedl Zakrzecki.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský dodává, že nejenže hraní automatů zvyšuje dluhy lidí, ale má vliv i na to, že z měst odtékají peníze přímo k majitelům hazardních firem. "Problém u herního průmyslu je, že z toho regionu odčerpává peníze nejrychlejším způsobem, jakým to jde. Když si člověk za stejný obnos koupí nějaký výrobek nebo službu, tak ty prostředky tam zůstávají," říká náměstek Závodský.

Provozovatelé automatů se regulaci brání argumentem, že za rok 2014 odvedli státu a samosprávě na daních a poplatcích 7,9 miliardy korun. Ovšem podle výroční zprávy o hazardním hraní v ČR, kterou vypracovalo Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, dosahují společenské náklady za hazardní hraní až 16,1 miliardy korun ročně.

Města jdou proti hazardu

Politici však již ve svých městech hazard regulují. "Nová vyhláška říká, že budou povolena pouze kasina. Všechny herny se zruší. Bude to od roku 2017, aby nás nemohli žalovat, že jsme jim znemožnili podnikání," prohlásil teplický primátor Jaroslav Kubera.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V Sokolově podle starosty Jana Picka počet heren neroste již dva roky. Tam, kde se zvýší kriminalita nebo se objeví jiné problémy, radnice nekompromisně zasáhne a vezme provozovateli povolení. "Dvě herny již takto dostaly stopku," doplnil Picka.

Například v Chomutově, Děčíně či Písku došlo k omezení počtu heren již před řadou měsíců. Přesto podle analýzy je tam zadlužení lidí stále vysoké. "Než se herny skutečně zavřou a přestanou negativně působit, uplyne delší doba. Je to běh na dlouhou trať," říká Zakrzecki.