Státní zemědělská a potravinářská inspekce zveřejnila další čtyři šarže medu od společnosti Včelpo, ve kterých zjistila zakázaná antibiotika. Obsahovaly látky, jejichž použití je pro léčení včel v Evropské unii zakázané, sdělil v úterý mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Inspekce ve druhé polovině listopadu upozornila už na 21 šarží medů od Včelpa, které měly stejný problém.

Antibiotika podle inspekce obsahovala devítisetgramová balení Medu květového Včelpo, Dědečkova medu - Medu květového a Dědečkova medu - Medu květového lesního a poloviční balení Dědečkova medu - Medu květového lesního. U Medu květového Včelpo bylo uvedeno, že je to směs medů ze zemí Evropské unie i mimo ni, u ostatních byl deklarovaný původ z České republiky.

Inspekce už při nalezení dřívějších pochybných šarží od Včelpa uvedla, že se antibiotika do medu dostala pravděpodobně z příměsi zahraničního medu. Upozornila však, že většina medů nesla označení, že jsou českým výrobkem, stejně jako tomu bylo u posledních čtyř šarží.

O prvních dvou vzorcích informoval v polovině listopadu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Uvedl tehdy, že by množství antibiotik nemělo být pro lidský organismus nebezpečné.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Látky jako streptomycin, sulfathizol a podobně se však nesmí v medu vyskytovat. Po prvních dvou pochybných vzorcích následovalo odhalení dalších 19 a nyní přibyly čtyři. "Inspekce aktuálně v tržní síti odebrala 16 vzorků medu od zahraničních výrobců. Výsledky známe dosud u pěti a ve všech vyhovovaly," doplnil Kopřiva.

Včelpo vlastní Český svaz včelařů (ČSV), který ministerstvo podporuje dotacemi. Předsednictvo republikového výboru ČSV zasedalo v závěru listopadu a odvolalo dozorčí radu Včelpa. V prosinci na sjezdu zvolí i nové předsednictvo firmy. Svaz zjišťuje, jakým způsobem se do medu antibiotika dostala, respektive který dodavatel prodal firmě med označený za český. Firma si začne uchovávat kontrolní vzorky od každého dodavatele a bude více kontrolovat své prodávané výrobky.