Guvernér centrální banky Miroslav Singer si nemyslí, že by se česká ekonomika přehřívala. Na svém blogu v pondělí uvedl, že navzdory rychlému čtvrtletnímu růstu HDP je zde stále místo pro uvolněnou měnovou politiku. 

Singer si povzdechl nad tvrzením těch, kteří uvádějí růst ekonomiky o více než čtyři procenta jako argument pro ukončení intervencí. Ve svém příspěvku staví na vývoji inflace nebo nezaměstnanosti. "Je zde stále prostor pro stimulaci domácí poptávky prostřednictvím měnové politiky. Česká ekonomika se pouze přiblížila plnému využití výrobních možností," upozorňuje Singer. "Významný prostor pro stimulaci domácí poptávky ze strany měnové politiky tedy ještě rozhodně není vyčerpán," doplňuje.

Jádrová inflace, očištěná od cen pohonných hmot, dosáhla na jedno procento a začala růst. Neznamená to ale, že by se česká ekonomika přehřívala. "Spíše prostě opustila trajektorii, ve které by padala do dlouhodobé recese," uvedl na blogu.

Ve prospěch Singerovy argumentace mluví i vývoj nezaměstnanosti. Je sice pravda, že pokračuje ve svém poklesu, ale poslední čísla ukazují, že v Česku je na 110 tisíc volných míst 450 tisíc nezaměstnaných. Guvernér pak tento fakt srovnává se situací před krizí v roce 2008. Tehdy bylo přibližně 160 tisíc volných pracovních míst a 300 tisíc nezaměstnaných.

"Dna recese bylo z hlediska trhu práce dosaženo přibližně na počátku roku 2014, kdy česká ekonomika disponovala nejmenším počtem volných pracovních míst, někde pod úrovní 50 tisíc, a zároveň měla takřka 600 tisíc nezaměstnaných," píše guvernér a dodává, že v současné chvíli se z tohoto hlediska nachází Česko někde "uprostřed". 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Při srovnání stavu před a během startu globální ekonomické recese, která začala v roce 2009, je patrné, že ekonomika byla kolem středu svého cyklu z hlediska trhu práce, vývoje jádrové inflace a vnímání překážek růstu nefinančních podniků. "Pokud tedy někdo ignoruje informace o stavu české ekonomiky a nechává se mást rychlým růstem v roce 2015, činí tak na úkor kvality svých úvah," dodává Singer.

Centrální bankéři očekávají, že budou držet kurz pod 27 korunami za euro až do konce roku 2016.