Lídři dvacítky velkých světových ekonomik v neděli na summitu G20 v Turecku slíbili použít všechny nástroje ke zvládání nerovnoměrného hospodářského růstu. Stojí to v návrhu komuniké skupiny G20, ze kterého v neděli citovala agentura Reuters.

Spojené státy, Rusko, Čína a další velké vyspělé a mladé tržní ekonomiky mají v neděli a v pondělí v tureckém přímořském rezsortu u města Antalya diskutovat o podpoře globálního růstu. Většinu ekonomických debat ale zastínily páteční teroristické útoky v Paříži, které po sobě nechaly nejméně 129 mrtvých.

 

 

Lídři G20 se ve společném prohlášení dotkli problému nervozity na finančních trzích. V této souvislosti zdůraznili, že rozhodnutí vedoucích činitelů je třeba "opatrně kalibrovat" a jasně komunikovat.

Poukázali také na rozsah uprchlické krize. Zátěž musí sdílet všechny státy, a to i prostřednictvím přerozdělování běženců či dalších forem humanitární pomoci. Návrh zdůrazňuje i význam politického řešení.

Konečná verze prohlášení se čeká v pondělí. V návrhu chybí zmínka o boji proti terorismu. Tomu se lídři G20 věnovali v samostatném dokumentu.

Uprchlíci jsou globálním problémem

Z návrhu závěrů summitu, o nichž už dříve informovala agentura Reuters, vyplývá, že lídři budou tlačit zejména na posílení hraničních kontrol, letecké bezpečnosti a na větší solidaritu v souvislosti s uprchlickou vlnou, která zasáhla z členů G20 především Turecko a evropské země.

"Vyzýváme všechny státy, aby přispěly k řešení této krize a sdílely zátěž, která je s ní spojena, a to včetně přesidlování uprchlíků, dalších způsobů humanitární pomoci a snahy o to, aby uprchlíci měli přístup ke službám, vzdělání a možnostem živobytí," stojí v návrzích závěrů summitu, které budou politici schvalovat v pondělí.

Evropa a Turecko, které jsou migrační krizí zasaženy nejvíce, tlačí na to, aby skupina G20 uznala, že uprchlíci představují globální problém. Chtějí, aby ostatní státy pomohly, a to i finančně, s jeho zvládnutím, proti čemuž mají značné výhrady například Rusko, Indie nebo Čína.

Summit má také vyslat vzkaz, že je třeba řešit příčiny uprchlické krize a tlačit na politické řešení konfliktu v Sýrii. Politici se v této souvislosti shodli i na tom, že čím dál větší nebezpečí představují zahraniční bojovníci v řadách radikálních islamistických hnutí, kteří ze svých domovských zemí odchází bojovat zejména do Sýrie.

Obama si potřásl rukou s Putinem

Ve středomořském městě Antalya nedaleko samotného místa konání summitu dnes na protest proti G20 demonstrovalo zhruba 500 mladých lidí patřících k tureckému nacionalistickému sdružení. Protestující odsuzovali americké intervence na Blízkém východě. Policie zadržela čtyři demonstranty, kteří chtěli lídrům předat dopis.

Vlastní demonstraci v centru města uspořádali příslušníci etnické ujgurské menšiny v Turecku, a to na protest pro čínskému zacházení s touto muslimskou menšinou.

Čínský prezident Si Ťin-pching je mezi účastníky summitu, stejně jako jeho americký protějšek Barack Obama. Ten si v úvodu summitu potřásl rukou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba lídři spolu během tradičního společného focení také prohodili pár slov.

Podle živého přenosu ze summitu spolu neformálně hovořili i na okraj setkání, není ale zatím jasné o čem a jak dlouho. Vztahy obou zemí jsou na bodu mrazu a oficiální schůzka obou politiků se neplánuje.