Dcera Jiřího Šlitra Dominika prý našla otcův pas, kde se píše, že absolvoval akademii. Ale tak to nebylo, učil se od otce, který byl profesorem kreslení. Jiří Šlitr v mládí váhal, jestli chce být skladatelem, nebo výtvarníkem. I když nakonec nejhlouběji zakotvil v hudbě, bez skicáku prakticky nevycházel. Pohotově zachycoval divadelní motivy, portréty, postřehy z ulice… Vystavoval doma i v zahraničí a také ilustroval knihy, například oblíbené povídky Šimka a Grossmanna.

Po jeho předčasné a ne zcela objasněné smrti v roce 1969 se jeho práce vystavují dodnes. Například v roce 2009 vybral Petr Lukeš z pražské Galerie Lazarská sto sedmdesát Šlitrových kreseb, pastelů, linorytů a olejů z archivu jeho dcery a představil je veřejnosti.

V Lazarské teď právě probíhá internetová aukce, která vyvrcholí 5. listopadu. Mezi díly, o něž se zápolí, je také Šlitrův olej nazvaný Praha.

V aukčním souboru je navíc velká kolekce děl Františka Tichého, kresby Jana Zrzavého, díla Kamila Lhotáka, suché jehly Emila Filly z roku 1933 a mnoho dalšího.

Do aukčního klání se poprvé pouští také pražská Galerie Moderna. Navazuje tím na dlouholetou aukční éru Galerie Vltavín, z níž se v minulosti odštěpila. Slibuje, že se soustředí na díla 20. a 21. století.

První internetová aukce výtvarného umění tu dospěje do finále 4. listopadu. Ve hře je například Lhotákův akvarel Automobil z roku 1920, kresby Jana Zrzavého, olej Zdeňka Buriana Old Shatterhand nebo akvarely Josefa Jíry.

Výtvarné umění a starožitnosti v nižší a střední cenové hladině se budou dražit v sobotu 7. listopadu v pražské síni Valentinum. Zlatým hřebem celého souboru je váza ve stylu art deco z čirého křišťálového skla s datem 23. března 1930.

Tento pravděpodobně svatební dar vyzdobil rytinami lučních květin nejlepší rytec své doby Josef Drahoňovský. Vyvolávací cena je 42 tisíc korun.