Zvláštní postavení východoukrajinského regionu Donbas, ovládnutého proruskými separatisty, může být stvrzeno v ukrajinské ústavě. Příslušný návrh, předložený prezidentem, ve čtvrtek parlamentní většina odeslala k vyjádření ústavnímu soudu. Informují o tom tamní média.

Pro návrh hlasovalo 288 poslanců, ke změnám v ústavě však bude nutných 300 hlasů. Toto klíčové hlasování se odehraje až po vyjádření ústavního soudu, podle některých zákonodárců asi až na podzim.

Návrh předložil parlamentu prezident Petro Porošenko, podle tisku prý po schůzce s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou. Jde o jednu z podmínek mírových dohod z Minsku, která má vést k urovnání konfliktu s více než 6500 oběťmi na životech.

Ve sněmovně se ve čtvrtek dvakrát zpívala ukrajinská hymna - jednou na návrh nacionalistů, podruhé po vystoupení prezidenta Porošenka, který ujišťoval, že návrh decentralizace neznamená ani federalizaci Ukrajiny, ani autonomii Donbasu, i když média tvrdí opak. "Ukrajina byla, je a bude unitární stát," zdůraznil.

Ruská média zaznamenala, že Porošenko pozměnil svůj návrh decentralizace Ukrajiny, jehož předchozí verze separatisty neuspokojila. Porošenkův červnový návrh kritizovala i ruská diplomacie jako ignorování požadavků povstaleckého Doněcku a Luhansku. Na prosazení změn údajně dohlížejí v Kyjevě západní diplomaté.

Ukrajinští poslanci jsou prý vystaveni nátlaku, aby změnu ústavy schválili. "V těchto hodinách a minutách je na poslance vykonáván obrovský nátlak od mezinárodního společenství, aby (povstalecká) Doněcka lidová republika a Luhanská lidová republika dostaly zvláštní postavení v naší ústavě. Argumentuje se nezbytností 'předvést plnění minských dohod'," postěžovala si místopředsedkyně parlamentu Oksana Syrojdová.

K přijetí návrhu má v prvním čtení stačit prostá většina (226 ze 450 hlasů), pro definitivní schválení však bude nutné získat 300 hlasů.

Změnit ustanovení zakotvující "zvláštnosti místní samosprávy" separatistů, by v budoucnu podle listu Ukrajinska pravda vyžadovalo úplnou proceduru pro novelizaci ústavy, tedy dvě zasedání parlamentu a dvoutřetinovou většinu hlasů.