Rada schválila novelu vyhlášky o regulaci hazardu, do které Praha zapracovala připomínky městských částí. Zmizet má podle ní od poloviny července asi třetina heren, nulovou toleranci nově zavádí Praha 5, 7, 8 nebo například Praha-Řeporyje. Novelu musí ještě schválit zastupitelstvo.

Další diskuse se na zastupitelstvu povede nad hernami v Praze 4. Městská část požadovala vyškrtnout ze seznamu povolených míst 20 adres, zůstat měla jen kasina. Magistrátní komise pro regulaci loterií ale u 12 z nich navrhuje je na seznam zařadit.

Nejvíc heren má podle návrhu zmizet z Prahy 8. Po zavedení nulové tolerance jich má zaniknout 50, v Praze 7 pak 26 a z Prahy 5 zmizí 14. O šest méně má být heren v Praze 9 a 11, o tři v Praze 10 a o jednu v Praze 19 a Dolních Měcholupech. Na stejném počtu zůstanou Praha 1, 3 a většina menších městských částí.

Novela vzniká na základě žádostí městských částí. Některé se totiž vloni rozhodly pro nulovou toleranci, tedy úplný zákaz hazardu. Kvůli původně uvažované změně počtu míst pro herny se v Praze 12 z iniciativy opozice dokonce sešlo mimořádné zastupitelstvo. To nakonec navýšení počtu heren neschválilo.

Rada ale ještě předtím odeslala seznam sedmi nových adres na magistrát, jeho komise pro regulaci loterií ho ale nedoporučila.

Současné znění vyhlášky o hazardu v Praze platí od října 2013. Hazard tehdy zcela zakázaly například Praha 2, 6 nebo 12, další radnice jej omezily. Nová pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se v koaliční smlouvě zavázala zavést nulovou toleranci hazardu plošně na celém území metropole. Podle zastupitelky Petry Kolínské chce Strana zelených návrh na "celopražské vymýcení heren" do připomínkovacího řízení předložit v září.

Nové stavební předpisy

Pražští radní schválili znění nových stavebních předpisů. Novela míří do připomínkového řízení, vyjádřit se tak k ní budou moci všechny městské části.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Do konce července ji magistrát pošle ke schválení, takzvané notifikaci Evropské komisi (EK), vyplývá z projednaného usnesení. Věcná novela by měla vejít v účinnost na začátku příštího roku. Do té doby se metropole řídí obecnými stavebními předpisy. Bývalý primátor Tomáš Hudeček novelu kritizuje, ODS zase vítá jednání s radnicemi.

Pražské stavební předpisy vyvolávají v Praze už několik měsíců bouřlivou debatu. Jejich účinnost nakonec kvůli několika výhradám v lednu pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. Vadilo mu mimo jiné to, že předpisům chybělo schválení Evropské komise.

Dvojí novelizace, o níž následně radní rozhodli, by ale podle ministerstva situaci nezlepšila. Radní proto dál pokračují v přípravě jen jedné novely.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila loni v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka.

Předtím než v říjnu vešly v platnost, vzbudily silnou mediální reakci, zvláště ze strany billboardové lobby. Reklamní společnosti nesouhlasily s regulací reklamy, kterou předpisy přinášely. Naopak developeři a architekti tehdy předpisy přivítali.

V úterý opoziční zastupitel Hudeček kritizoval přístup novely k regulaci reklamy. Podle něj není prakticky žádná, je to pseudoregulace, uvedl. "Pravidlo, podle něhož musí být billboardy sto metrů od sebe, je směšné, když mohou být billboardy všude, vyjma památkové zóny, a mohou být libovolně velké," řekl Hudeček. Podle něho takto žádné billboardy z města nezmizí. Předseda pražské ODS Filip Humplík naopak vítá, že město hodlá diskutovat se starosty a chce zapracovat jejich připomínky.

Novela označovaná za věcnou by měla být platná letos na podzim, její účinnost je pak plánovaná od 1. ledna 2016.