Před rokem a půl jsme na IHNED.cz recenzovali českou 3D tiskárnu DeeOrange. Firma, která vznikla díky projektu InovaJET na ČVUT, vytvořila profesionálně vypadající 3D tiskárnu s na svou dobu jednoduchou obsluhou. Výsledky tisku a náročnost obsluhy nás ale nepřesvědčily. Nyní už pod hlavičkou společnosti YSoft přišla na trh druhá generace tiskárny, která je mnohem lepší.

Tiskárna DeeGreen je zase o velký kus blíže „3D tisku pro každého“ a jednoduchostí práce se vyrovná globální konkurenci, jako je Cubify Cube 3Dsystems nebo Makerbot Replicator. Stále si přitom zachovala svůj typický vzhled a velké rozměry – hliníková konstrukce chrání tiskový prostor před průvanem a změnami teploty, které by mohly tisk pokazit.

Tiskárna s rozměry 50 × 40 × 39 cm váží překvapivých 22 kilogramů a její součástí je ještě snad kilogramový externí zdroj napájení. V tiskárně je ale kompletní elektronika včetně čtečky paměťových karet, takže k samotnému tisku není potřeba počítač.

Test: Česká 3D tiskárna potěší hračičky i firmy

DeeGreen nabízí jednobarevný 3D tisk v prostoru 15 × 15 × 15 cm. To je výrazné zlepšení proti předchozímu modelu, který zvládal tisk jen na ploše 10 × 10 cm s maximální výškou 13 cm. Současný limit je srovnatelný s Cube, ale menší než u tiskáren postavených na otevřeném projektu RepRap, které mají standardně tiskový prostor 20 × 20 × 20 cm.

3D tisk probíhá vrstvením nataveného ABS nebo PLA plastu, který se dodává v podobě struny. DeeGreen používá struny s menším průměrem 1,75 mm a kilogram tiskového materiálu stojí asi 600 korun. Tenčí struna se snáze taví a práce s ní je podle výrobce tiskárny přesnější než u rozšířenější třímilimetrové varianty.

I jemnost tisku je lepší. DeeGreen zvládá tisknout vrstvy s tloušťkou 0,05 mm, proti 0,08 mm u DeeOrange, a výsledná kvalita tisku je výrazně vyšší než u předchozího modelu a plně srovnatelná s nejlepšími zahraničními tiskárnami. DeeGreen zvládne například vytisknout i průhledně tenké fólie na křídlech házecích letounů a běžné tisky měly jen výjimečně nějakou vadu v podobě hrbolků tam, kde navazuje tisk.

Ve srovnání s výstupy z DeeOrange a z loňského modelu tiskárny Prusa 3D jsou modely detailnější a vyžadují minimum povrchových úprav, i když se mi zdá, že tisk na 3D tiskárně UP! Plus 2 byl ještě o něco čistší (zato se modely špatně oddělovaly od tiskové podložky).

Bohužel ani DeeGreen není zatím dokonalá. Z nějakého důvodu totiž tiskne opěrné konstrukce, které umožňují tisknout v jednom kuse i složité modely, příliš silně, takže je velmi těžké je čistě oddělit od zbytku modelu. V případě tisku robota R2D2 jsem kvůli příliš pevným podpěrám ulomil prostřední nohu robota ve snaze oddělit přebytečný materiál.

Druhý pokus s modelářským skalpelem už byl úspěšnější, ale drobnější modely, ve kterých je nutné vytisknout podpěry, nemusejí fungovat. Například model světelného meče s vysunovací konstrukcí nešlo vysunout, oporu vevnitř se nepodařilo uvolnit.

Další problémy při tisku jsou často způsobené samotnými modely, které neobsahují přesné informace. Například jednoduché vykrajovátko ve tvaru kočky nešlo vytisknout, protože obsahovalo špatnou informaci o výšce první vrstvy tisku; vykrajovátko s logem Batmana jsme vytiskli bez problémů.

Komplikace se mohou objevit i ve chvíli, kdy tisknete modely připravené pro tiskárny s větší plochou. Ovládací software umožňuje model libovolně zvětšit nebo zmenšit, ale pokud jsou finální vrstvy příliš jemné, při zmenšení se prostě ztratí. To se mi stalo u dalšího modelu ze světa Star Wars (děti, znáte to) – misky ve tvaru Millennium Falcona. Naštěstí to šlo uhrát na to, že je to hvězdné plavidlo po zásahu výkonných laserů.

Uvidíme, co přinese vývoj v dalších měsících. Zajímavě vypadá nový model 3D tiskárny Prusa 3Di s LCD displejem a čtečkou paměťových karet, v ČR se má prodávat i 3D Cube od společnosti 3D Systems, jejíž zakladatel princip 3D tisku vymyslel.

Test: Česká 3D tiskárna potěší hračičky i firmy