Ve skupině těch, kteří svým dětem četli nebo čtou téměř denně, mají se čtyřiceti procenty největší zastoupení lidé, jimž rodiče pravidelně v dětství četli. Naopak dětem v nadpoloviční většině případů nečtou ti, kterým v době jejich dětství rodiče knihu nepřiblížili. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. 

Pokud rodiče dětem čtou, velmi často se to odehrává před spaním. Tuto příležitost využívá 52 procent z nich pravidelně a 36 procent občas. Nejčastějšími důvody pro čtení dětem jsou rozvoj slovní zásoby a řeči dítěte a snaha vytvořit pozitivní vztah ke knihám. Následují upevnění vztahu s potomkem a vytváření uspávacího rituálu. 

Průzkum ukázal, že čtení dětem podporuje čtenářství v dospělosti. Rodiče v dětství pravidelně četli 45 procentům dospělých, kteří jsou vášnivými čtenáři. Naopak mezi dospělými nečtenáři si třicet procent respondentů nepamatuje, že by to jejich rodiče dělali.

Téměř denně čte knihu v papírové nebo elektronické podobě nepřerušovaně alespoň patnáct minut šestnáct procent lidí. Kladně na tuto otázku odpovědělo dvacet procent žen a dvacet procent respondentů s vysokoškolským vzděláním. Na druhé straně téměř nikdy nečte devatenáct procent mužů a pětina lidí se vzděláním maximálně na úrovni výučního listu.

Z těch, kteří vezmou knihu nebo čtečku do ruky alespoň jednou za dva týdny, čte 93 procent lidí doma. Více než čtvrtina k tomu využívá cesty dopravními prostředky. V případě čtení na toaletě jsou značné genderové rozdíly, s knihou v této místnosti pobývá 32 procent mužů a jen osm procent žen.

Lidé, kteří čtou knihy méně než jednou měsíčně, nejčastěji jako důvod uváděli, že je to nebaví nebo upřednostňují jiné činnosti. Další velká skupina nečte častěji kvůli nedostatku času. 

Téměř nikdo ale nepovažuje čtení dětem za přežitek. Jako přežitek označilo tuto činnost jen dvanáct procent z 514 respondentů od 18 do 65 let. 

Na podporu toho, aby rodiče trávili nad knihou společné chvíle se svými potomky, se několik let v Česku pořádá kampaň Celé Česko čte dětem. V jejím rámci se od 1. do 7. června uskuteční pátý ročník Týdne čtení dětem v ČR. Jeho prostřednictvím chtějí autoři kampaně široké veřejnosti ukázat, že každodenní čtení dítěti pro radost je nejúčinnější metodou výchovy čtenáře.