Člen strany Svobodní Vít Jedlička, který vystupuje jako prezident samozvaného státu Liberland, chce na území u toku Dunaje dopravit hausbóty a otevřít restauraci. Od dobrovolných dárců na chod a rozvoj území vybral kolem 600 tisíc korun.

Jedlička vyhlásil vznik nového státního útvaru v polovině dubna na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem. O víkendu ho tam krátce zadržela chorvatská policie.

"Budeme tam navážet víc lodí a materiálu. Chceme tam dovézt nějaké hausbóty, aby se tam dalo pohodlněji bydlet," řekl Jedlička. Chtěl by také otevřít restauraci, aby novým obyvatelům zpříjemnil "osidlování" území. Už nyní se podle něj v Liberlandu každý pátek a sobotu konají společné akce. Dodal, že na osidlování se nejvíce podílí Liberland Suisse Settlement Corporation, švýcarská společnost, která spolufinancuje nákup lodí a emituje i vlastní akcie.

Podle médií ale v přístupu na území v minulých týdnech bránily chorvatská a srbská policie. Jedličku o víkendu krátce Chorvati zadrželi a uložili mu pokutu. Sám ale vztahy s policií okolních států považuje za dobré.

"Se srbskou a chorvatskou policií máme jen ty nejlepší zkušenosti. Měli jsme několikahodinový mítink se srbskou policií a oni nám radili, jak se správně podle mezinárodního práva na to území dostat," řekl.

Ze 600 tisíc korun, které Liberland obdržel od dárců, je hrazen nákup lodí, jídla pro dobrovolníky, hloubení studny nebo diplomatické cesty. Zatím se utratilo zhruba 250 tisíc korun, uvedl Jedlička, podle kterého je Liberland první stát s transparentním účetnictvím.

Jedlička plánuje zřídit i velvyslanectví. "Reálně jednáme o 20 konkrétních místech," řekl. Kromě velvyslanectví v Chorvatsku, Srbsku a Česku chce otevřít zastoupení například v Řecku a Japonsku.

Liberland podle Jedličky nedávno navštívil i místostarosta srbského Somboru, tedy města, do jehož katastru území u Dunaje historicky spadá. Udržuje také vztahy s ministerstvy zahraničí Chorvatska a Srbska, která mu prý neoficiálně vyjadřují podporu, uvedl.

"Měl jsem taky schůzku s asi osmi ambasadory. Většina měla radost z toho, co děláme. Udělali jsme spoustu diplomatických pokroků," sdělil Jedlička. O uznání státu se podle něj zatím jedná v deseti zemích. "Čekáme, který stát bude první," řekl.

"Svobodnou republiku Liberland" vyhlásil Jedlička 13. dubna na sedmi kilometrech čtverečních území v meandru Dunaje. Území je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Podle Chorvatů patří území Srbsku. To to však odmítá, protože by jinak přišlo o řadu dalších sporných území kolem Dunaje. Vzhledem k tomu je území podle Jedličky takzvanou zemí nikoho. Principiálně stojí Liberland na filozofii, která odmítá regulace a zásahy státu do života občanů.