Literární akademie je v insolvenci, návrh na konkurz podal její jednatel Miroslav Doležal. Dluhy této soukromé vysoké školy, kterou v poslední době zmítaly spory majitelů s akademickou obcí, jsou vyšší než její majetek. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Ministerstvo školství sdělilo, že zahájilo proces k odebrání státního souhlasu k činnosti této školy. Podle členky akademického senátu Jany Fleglové by se tak mělo stát přibližně za měsíc.

Němečtí majitelé chtěli školu prodat střední a vyšší odborné škole reklamní tvorby Michael, ale zájemce o koupi po auditu hospodaření od smlouvy odstoupili. Zjistil skutečnosti, které mu údajně němečtí majitelé i jednatel Doležal zamlčeli, a uznal, že školu není schopen dostat z finančních problémů.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Doležal jako zástupce německých vlastníků v insolvenčním návrhu uvedl, že má škola závazky vůči svým dodavatelům, zaměstnancům a studentům ve výši přes osm milionů korun. Ani vybrání školného na nadcházející akademický rok, díky němuž by mohla v červnu získat čtyři miliony, by přitom její situaci nevyřešilo. Nestačí to totiž na pokrytí veškerých nákladů na provoz.

Ministerstvo školství ve vyjádření uvedlo, že podle dostupných informací je Literární akademie v dlouhodobých finančních problémech a není schopna zajistit adekvátní výuku. "To je podle zákona o vysokých školách důvod, aby ministerstvo zahájilo proces k odebrání státního souhlasu," doplnil úřad.

Studentka Fleglová, která se aktivně angažovala v boji akademické obce proti majitelům reprezentovaným Doležalem, se při čtvrteční schůzce na ministerstvu školství dozvěděla, že škole bude brzy odebrán státní souhlas. Nebude tak moci pokračovat v činnosti. "Máme poslední studijní týden a musíme do 22. května uzavřít semestr. Státnice se neuskuteční, to není proveditelné," řekla Fleglová.

Více než stovka studentů Literární akademie nyní hledá možnosti přestupu na příbuzné obory na jiných vysokých školách. Teoreticky by se o jejich dostudování měli postarat provozovatelé Literární akademie, ale tomu podle Fleglové studenti nevěří. Od školy by měli po uzavření ročníku dostat výpis studijních výsledků, ale odejmutím státního souhlasu až do případného zapsání na jinou VŠ ztrácejí statut studenta.

Vedle dostudování studentů na jiné vysoké škole je podle ministerstva také možné, aby byly stávající studijní programy akreditovány na jiné vysoké škole nebo o státní souhlas pro provozování obdobné VŠ požádala nově založená soukromá škola.

Literární akademie, která jako soukromá vysoká škola funguje od akademického roku 2001/2002, má 138 studentů. Zaměřuje se na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci. V červenci 2013 změnila oficiální název na International Art Campus Prague. Jejím většinovým vlastníkem je německá společnost Educationpartner Campus se sídlem v Hamburku.

Její působení bylo v posledních dvou letech terčem kritiky ze strany akademické obce, protože se snažila na uměleckou školu akreditovat obory zaměřené na management ve zdravotnictví a sociálních službách a opakovaně nehradila své finanční závazky. Spory vyvrcholily na konci března studentskou stávkou a odvoláním rektora Petra Kaňky. Ten byl s vidinou příchodu nových majitelů navrácen do funkce, ale nakonec z prodeje sešlo.