Nejmocnější žena světa, německá kancléřka Angela Merkelová, přijme v pondělí 4. května v Berlíně českého premiéra. Půjde o druhou oficiální návštěvu Bohuslava Sobotky (ČSSD) v Německu od jeho nástupu do čela vlády v lednu 2014.

Poté, co stráví několik desítek minut jednáním se šedesátiletou političkou, která předloni vyhrála třetí volby v řadě, přesune se šéf ČSSD na Humboldtovu univerzitu. Na nejstarší berlínské vysoké škole pronese Sobotka proslov.

"Zmíněná návštěva potvrzuje vysokou úroveň úzkých vztahů na nejvyšší státní a politické úrovni mezi představiteli České republiky a Spolkové republiky Německo," stojí v materiálu, který pro vládu zpracovalo ministerstvo zahraničí.

Podle propozic, které připravili úředníci Lubomíra Zaorálka, by hlavním tématem setkání Sobotky s Merkelovou měly být "přípravy a následné zahájení česko-německého strategického dialogu a adekvátní role předsedů vlád obou zemí v rámci dialogu".

V zásadě jde o utužení vztahů, které Češi s Němci mají – německé firmy jsou tu největšími investory, tuzemská proexportně orientovaná ekonomika je pak na té německé do značné míry závislá.

"S ohledem na souběh pracovní návštěvy a připomínky 70. výročí skončení druhé světové války se předseda vlády Bohuslav Sobotka společně se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou vyjádří také k tomuto výročí," říká dokument, který také vyčísluje, na kolik jednodenní zahraniční návštěva vyjde – zhruba na 200 tisíc korun.

Je ale pravděpodobné, že Merkelová se bude Sobotky ptát i na jiná témata, například na postoj k protiruským sankcím.

Jako jedna z mála evropských vrcholných politických osobností si připomene konec druhé světové války s Vladimirem Putinem v Moskvě, položí s ním věnec k památníku neznámého vojína. Na rozdíl od Miloše Zemana se ale nezúčastní dřívějších oslav v Rusku.